Palisander-wyjątkowe drewno

Czy wiesz, że ... Zapraszam do podzielenia się z innymi użytkownikami wiedzą na tematy związane ogólnie z drewnem.
admin
Administrator
Posty: 42
Rejestracja: 08 gru 2010, 21:40

Palisander-wyjątkowe drewno

Postautor: admin » 19 kwie 2011, 20:10

Obrazek
Palisander(Dalbergia) rośnie w Amerce Południowej i Środkowej-Brazylia, Boliwia, Honduras, Gwatemala, Azji-Indie, Birma, Tajlandia, indonezja, Laos i Afryce-Kenia, Nigeria oraz Madagaskar. Wyróżniamy wiele odmian palisandra:amazoński, gwatemalski, honduraski, Majunga, wschodnioindyjski(Sonokeling), Rio Cabiuna(Jacaranda), Santos Bolivian, syjamski (Shin Shan), Sisso Shisham, Tamatave, fioletowy, koralowy. Drzewo rośnie bardzo wolno i wieku ok. 100 lat osiąga większe wymiary ok. 25 m(chociaż niektóre drzewa mogą być znacznie wyższe ok. 40 m).
Drewno znane jest również znane w anglojęzycznym obszarze językowym pod nazwą rosewood(drzewo różane) nie ze względu na swój wygląd, lecz z powodu wydzielanego charakterystycznego zapachu, palisander rio- słodki, migdałowy, palisander wschodnioindyjski- ostry, aromatyczny.
Jest to bardzo ciekawy materiał na podłogi drewniane o bardzo dekoracyjnej i dynamicznej kolorystyce od barwy czekoladowo-brązowej do filetowo-czarnej o zawiłym układzie słojów z charakterystycznymi ciemnymi pasami.
Obrazek Obrazek
Drewno jest bardzo ciężkie i twarde oraz stabilne, bardzo odporne na czynniki biologiczne. Posiada bardzo dobry współczynnik skurczu objętościowego drewna(im mniejszy współczynnik tym drewno lepiej się zachowuje na podłodze)
w granicach 8,8-10,5%(dla porównania dąb ok. 12%).
Używane jest do produkcji podłóg drewnianych, fornirów, ekskluzywnych mebli, instrumentów muzycznych, przedmiotów artystycznych
Przy układaniu podłóg z palisandru należy używać klejów dwuskładnikowych poliuretanowych i epoksydowo-poliuretanowych. Podczas lakierowania należy zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiedniego lakieru podkładowego ze względu na tendencję do zmiany barwy pod wpływem światła, powinien być to dwuskładnikowy poliuretanowy lakier podkładowy(izolujący). Dalbergion, który jest zawarty w drewnie hamuje oksydację olejów i wosków, jak również podczas cyklinowania może spowodować uczulenia skóry i wysypki. Z powodu twardości drewna do cięcia należy używać narzędzi z węglikami, do cyklinowania taśm z nasypem cyrkoniowym.

Drewno – charakterystyka ogólna
Ciężar właściwy świeżego (kg/m3): 1.100-1.300
Ciężar właściwy przy 12% (kg/m3): 870-950
Skurcz styczny (%): 5,1
Skurcz promieniowy (%): 2,1
Twardość według Janki: 100-150 MPa czyli drewno bardzo twarde(klasa V)
Przy względnej wilgotności powietrza 50% i temperaturze 20°C palisander osiąga stan równowagi higroskopijnej na poziomie ok. 9,0%.

Wróć do „Baza wiedzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości