Wenge -magiczne drewno

Czy wiesz, że ... Zapraszam do podzielenia się z innymi użytkownikami wiedzą na tematy związane ogólnie z drewnem.
admin
Administrator
Posty: 42
Rejestracja: 08 gru 2010, 21:40

Wenge -magiczne drewno

Postautor: admin » 10 kwie 2011, 22:15

Obrazek
Wenge( Millettia)-panga-panga, awong, mpande, jambire, awoung.
Rośnie w Afryce Środkowo-Zachodniej; Kamerun, Kongo, Mozambik, Tanzania, rośnie do 20 m wysokości. Jest gatunkiem zagożonym, znajduje się w w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Wenge to wyjątkowy gatunek drewna pełen magicznej mocy. Drewno tego drzewa było używane do wyrobu ceremonialnych masek oraz uczestniczyło w mistycznych obrzędach. Kolorystycznie jest to drewno o ciemnobrązowym kolorze w tonacji gorzkiej czekolady, z jaśniejszych i ciemniejszych pasmami, które pobudzają wyobraźnię. Jego cechą charakterystyczną jest interesujący zaznaczony refleksami, fioletowy rysunek słojów. Interesująca barwa stanowi czyni z wenge cenny i ekskluzywny materiał.
Obrazek Obrazek
Ze względu na wysoką twardość(wysoka odporność na ścieranie) i gęstość wykorzystywane jest do produkcji podłóg, schodów, wysokiej jakości mebli, elementów toczonych, uchwytów noży, elementów do instrumentów muzycznych. Nie jest polecane do zastosowań zewnętrznych np. tarasy drewniane ze względu na tendencje do odłupywania długich drzazg, co byłoby niebezpieczne w użytkowaniu. Podłogi wykonane z tego drewna są stabilne wymiarowo o wysokiej naturalnej trwałości. Podłogi z wenge polecane są do silnie eksploatowanych pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu-bary, restauracje, hotele, ponieważ nadają im ekskluzywny charakter. W pomieszczeniach mieszkalnych szczególnie dobrze prezentują się dobrze nasłonecznionych pokojach czy salonach oraz efektownie wyglądają w połączeniu z jasnym drewnem-ciemne wstawki w drewnianych podłogach. Ze względu na wysoką cenę podłóg z tego drewna, często parkiety są bejcowanie lub olejowane na kolor “wenge”. Podczas cyklinowania należy uważać na pył z tego drewna, ponieważ może podrażniać oczy, wywołać wysypkę, jak również spowodować problemy z oddychaniem i senność. Do klejenia używamy klejów poliuretanowych, wykończeniem może być lakier jak i olej. Przy lakierowaniu należy stosować lakiery podkładowe do trudnych/oleistych/ egzotycznych podłóg. Ważne jest również zastosowanie lakierów z filtrem UV , aby zapewnić stałość barwy podłogi.

Obrazek
Właściwości fizyczne:
Ciężar właściwy świeżego drewna (kg/m3): 1.100-1.200
Ciężar właściwy przy wilgotności 12% (kg/m3): 850-950
skurcz styczny (T): 10%
skurcz promieniowy (R): 6,3%
twardość Janki na przekroju poprzecznym:powyżej 100 MPa

Gość

Re: Wenge -magiczne drewno

Postautor: Gość » 07 sty 2012, 12:29

Wenge i Panga Panga to nie to samo drewno. Rodzina ta sama ale inne drewno, różni się barwą.

admin
Administrator
Posty: 42
Rejestracja: 08 gru 2010, 21:40

Re: Wenge -magiczne drewno

Postautor: admin » 28 lut 2012, 18:35

Gość pisze:Wenge i Panga Panga to nie to samo drewno. Rodzina ta sama ale inne drewno, różni się barwą.


Faktycznie nie jest to to samo drewno.

Millettia stuhlmannii- panga panga
Millettia laurentii- wenge

Natomiast określenie panga-panga w stosunku do wenge, jest nazwą potoczną, bardzo często używaną jako określenie wenge. Podobnie jest z nazwami wielu innych egzotyków.

Gość

Re: Wenge -magiczne drewno

Postautor: Gość » 29 lut 2012, 22:30

Nie zgodzę się. Panga Panga jest jaśniejsza od Wenge. Używanie określenia że to to samo jest błędne.
Potocznie możemy mówić że drewno dębu szypułkowego jest takie samo co drewno dębu bezszypułkowego. A mimo to to inny gatunek.

admin
Administrator
Posty: 42
Rejestracja: 08 gru 2010, 21:40

Re: Wenge -magiczne drewno

Postautor: admin » 11 mar 2012, 20:37

Gość pisze:Nie zgodzę się. Panga Panga jest jaśniejsza od Wenge. Używanie określenia że to to samo jest błędne.
Potocznie możemy mówić że drewno dębu szypułkowego jest takie samo co drewno dębu bezszypułkowego. A mimo to to inny gatunek.


To są inne gatunki drewna, natomiast panga-panga w potocznym nazewnictwie jest używana jako określenie wenge. Nazewnictwo potoczne zawiera wiele błędów, które niewłaściwie określają wiele gatunków drewna, szczególnie egzotycznego.


Wróć do „Baza wiedzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość