Olejowanie podłogi drewnianej- porady

Czy wiesz, że ... Zapraszam do podzielenia się z innymi użytkownikami wiedzą na tematy związane ogólnie z drewnem.
admin
Administrator
Posty: 42
Rejestracja: 08 gru 2010, 21:40

Olejowanie podłogi drewnianej- porady

Postautor: admin » 21 mar 2011, 19:17

1. Klejąca się, niewyschnięta powierzchnia.
Olej jest produktem oksydacyjnym, który reaguje z tlenem zawartym w powietrzu utwardzając się od powierzchni do wewnątrz. W przypadku naniesienia zbyt dużej ilości oleju przekroczymy naturalną chłonność drewna(nasycenie) i olej pozostanie na powierzchni podłogi drewnianej jako warstwa. Górna wyschnięta warstwa tworzy powłokę, która odcina dopływ tlenu do pozostającego pod spodem oleju. Spowalnia to w sposób zdecydowany proces schnięcia. Dlatego olej należy nanosić cienko, a jego nadmiar zbierać w odpowiednim czasie. Jeżeli dojdzie do sytuacji opisanej wyżej należy olejowaną podłogę “przetrzeć” maszynowo używając zielonego(czarnego) padu i jeszcze raz cienko nałożyć olej. Poprzez tę czynność zrywamy zasklepioną warstwę oleju, a olej użyty do tego pozwala na rozdzielenie warstwy zaschniętej od tej jeszcze niewyschniętej.

2. Suche i szorstkie miejsca.
Jest to typowe w przypadku naniesienia zbyt małej ilości oleju. Podłoga “nasyca” się po pewnym czasie od naniesienia oleju. Po wyschnięciu pewne miejsca mogą być niedostatecznie “nasycone” olejem. Poprawienie takiej wady jest proste, polega na naniesieniu jeszcze raz cienkiej warstwy oleju w sposób opisany w specyfikacji oleju(karcie technicznej). W przypadku olejów koloryzujących istnieje ryzyko różnic kolorystycznych.

3. Miejsca na podłodze z jasnymi/ciemnymi kontrastami.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest nieodpowiednio wykonane cyklinowanie podłogi. Przed olejowaniem podłoga musi być wyszlifowana bardzo dokładnie(ujednolicona), tak że po położeniu oleju nie są widoczne rysy po cykliniarce, jak również nie widać jaśniejszych pasów wokół ścian po obróbce szlifierką krawędziową. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest powtórne cyklinowanie całej podłogi.

4. Szarzenie podłogi z upływem czasu.
Struktura drewna w podłogach olejowanych jest otwarta i w związku z tym wykazuje większą skłonność do przyjmowania brudu. W tym wypadku niezwykle ważna jest ich pielęgnacja. Szarzenie może być wynikiem zbyt częstej lub obfitej pielęgnacji. Inną przyczyną jest stosowanie nieodpowiedniego środka do pielęgnacji oleju(zbyt alkaliczny), który może spowodować efekt szarzenia lub nawet wyługowania podłogi(wybielenia). W takim przypadku należy zastosować się do zaleceń producenta w celu przeprowadzenia odświeżenia podłogi, a w skrajnych przypadkach konieczność przeprowadzenia procesu olejowania od początku.

Wróć do „Baza wiedzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości