Palisander-wyjątkowe drewno

Czy wiesz, że ... Zapraszam do podzielenia się z innymi użytkownikami wiedzą na tematy związane ogólnie z drewnem.
admin
Administrator
Posty: 36
Rejestracja: 08 gru 2010, 21:40

Palisander-wyjątkowe drewno

Postautor: admin » 19 kwie 2011, 20:10

Obrazek
Palisander(Dalbergia) rośnie w Amerce Południowej i Środkowej-Brazylia, Boliwia, Honduras, Gwatemala, Azji-Indie, Birma, Tajlandia, indonezja, Laos i Afryce-Kenia, Nigeria oraz Madagaskar. Wyróżniamy wiele odmian palisandra:amazoński, gwatemalski, honduraski, Majunga, wschodnioindyjski(Sonokeling), Rio Cabiuna(Jacaranda), Santos Bolivian, syjamski (Shin Shan), Sisso Shisham, Tamatave, fioletowy, koralowy. Drzewo rośnie bardzo wolno i wieku ok. 100 lat osiąga większe wymiary ok. 25 m(chociaż niektóre drzewa mogą być znacznie wyższe ok. 40 m).
Drewno znane jest również znane w anglojęzycznym obszarze językowym pod nazwą rosewood(drzewo różane) nie ze względu na swój wygląd, lecz z powodu wydzielanego charakterystycznego zapachu, palisander rio- słodki, migdałowy, palisander wschodnioindyjski- ostry, aromatyczny.
Jest to bardzo ciekawy materiał na podłogi drewniane o bardzo dekoracyjnej i dynamicznej kolorystyce od barwy czekoladowo-brązowej do filetowo-czarnej o zawiłym układzie słojów z charakterystycznymi ciemnymi pasami.
Obrazek Obrazek
Drewno jest bardzo ciężkie i twarde oraz stabilne, bardzo odporne na czynniki biologiczne. Posiada bardzo dobry współczynnik skurczu objętościowego drewna(im mniejszy współczynnik tym drewno lepiej się zachowuje na podłodze)
w granicach 8,8-10,5%(dla porównania dąb ok. 12%).
Używane jest do produkcji podłóg drewnianych, fornirów, ekskluzywnych mebli, instrumentów muzycznych, przedmiotów artystycznych
Przy układaniu podłóg z palisandru należy używać klejów dwuskładnikowych poliuretanowych i epoksydowo-poliuretanowych. Podczas lakierowania należy zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiedniego lakieru podkładowego ze względu na tendencję do zmiany barwy pod wpływem światła, powinien być to dwuskładnikowy poliuretanowy lakier podkładowy(izolujący). Dalbergion, który jest zawarty w drewnie hamuje oksydację olejów i wosków, jak również podczas cyklinowania może spowodować uczulenia skóry i wysypki. Z powodu twardości drewna do cięcia należy używać narzędzi z węglikami, do cyklinowania taśm z nasypem cyrkoniowym.

Drewno – charakterystyka ogólna
Ciężar właściwy świeżego (kg/m3): 1.100-1.300
Ciężar właściwy przy 12% (kg/m3): 870-950
Skurcz styczny (%): 5,1
Skurcz promieniowy (%): 2,1
Twardość według Janki: 100-150 MPa czyli drewno bardzo twarde(klasa V)
Przy względnej wilgotności powietrza 50% i temperaturze 20°C palisander osiąga stan równowagi higroskopijnej na poziomie ok. 9,0%.

Freersomamp

Topic

Postautor: Freersomamp » 20 sie 2019, 01:16

Palisander(Dalbergia) rosnie w Amerce Poludniowej i Srodkowej-Brazylia, Boliwia, Honduras, Gwatemala, Azji-Indie, Birma, Tajlandia, indonezja, Laos i Afryce-Kenia, Nigeria oraz Madagaskar. Wyrozniamy wiele odmian palisandra:amazonski, gwatemalski, honduraski, Majunga, wschodnioindyjski(Sonokeling), Rio Cabiuna(Jacaranda), Santos Bolivian, syjamski (Shin Shan), Sisso Shisham, Tamatave, fioletowy, koralowy. Drzewo rosnie bardzo wolno i wieku ok. 100 lat osiaga wieksze wymiary ok. 25 m(chociaz niektore drzewa moga byc znacznie wyzsze ok. 40 m).Drewno znane jest rowniez znane w anglojezycznym obszarze jezykowym pod nazwa rosewood(drzewo rozane) nie ze wzgledu na swoj wyglad, lecz z powodu wydzielanego charakterystycznego zapachu, palisander rio- slodki, migdalowy, palisander wschodnioindyjski- ostry, aromatyczny.Jest to bardzo ciekawy material na podlogi drewniane o bardzo dekoracyjnej i dynamicznej kolorystyce od barwy czekoladowo-brazowej do filetowo-czarnej o zawilym ukladzie slojow z charakterystycznymi ciemnymi pasami. Drewno jest bardzo ciezkie i twarde oraz stabilne, bardzo odporne na czynniki biologiczne. Posiada bardzo dobry wspolczynnik skurczu objetosciowego drewna(im mniejszy wspolczynnik tym drewno lepiej sie zachowuje na podlodze) w granicach 8,8-10,5%(dla porownania dab ok. 12%).Uzywane jest do produkcji podlog drewnianych, fornirow, ekskluzywnych mebli, instrumentow muzycznych, przedmiotow artystycznychPrzy ukladaniu podlog z palisandru nalezy uzywac klejow dwuskladnikowych poliuretanowych i epoksydowo-poliuretanowych. Podczas lakierowania nalezy zwrocic uwage na zastosowanie odpowiedniego lakieru podkladowego ze wzgledu na tendencje do zmiany barwy pod wplywem swiatla, powinien byc to dwuskladnikowy poliuretanowy lakier podkladowy(izolujacy). Dalbergion, ktory jest zawarty w drewnie hamuje oksydacje olejow i woskow, jak rowniez podczas cyklinowania moze spowodowac uczulenia skory i wysypki. Z powodu twardosci drewna do ciecia nalezy uzywac narzedzi z weglikami, do cyklinowania tasm z nasypem cyrkoniowym. Drewno – charakterystyka ogolnaCiezar wlasciwy swiezego (kg/m3): 1.100-1.300Ciezar wlasciwy przy 12% (kg/m3): 870-950Skurcz styczny (%): 5,1Skurcz promieniowy (%): 2,1Twardosc wedlug Janki: 100-150 MPa czyli drewno bardzo twarde(klasa V)Przy wzglednej wilgotnosci powietrza 50% i temperaturze 20°C palisander osiaga stan rownowagi higroskopijnej na poziomie ok. 9,0%.

Jestes pewien?


Ostatnio przesunięty w górę 20 sie 2019, 01:16 przez: Anonymous.


Wróć do „Baza wiedzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość