Cyklinowanie

                                                     Wszystko na temat usługi cyklinowania

Cyklinowanie parkietu, desek podłogowych lub mozaiki drewnianej, również występujące pod inną nazwą jako szlifowanie polega na wyrównaniu, w przypadku nowej podłogi drewnianej. Jeżeli mamy do czynienia z renowacją podłogi, to taka usługaCyklinowanie parkietu układanego w jodełkę polega na usunięciu zniszczonej warstwy lakieru lub oleju oraz wyrównaniu jej powierzchni. Możemy, chociaż zdarza się to stosunkowo rzadko, wykonać cyklinowanie desek sosnowych pokrytych farbą olejną, którego efekt może nas pozytywnie zaskoczyć, czytaj przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Przykład cyklinowania tego typu podłogi jest pokazany na pierwszym filmie, który jest zamieszczony na tej stronie. Również możemy cyklinować podłogi warstwowe, podłogi z bambusa i inne rodzaje drewnianej podłogi np. pływające, których warstwa nośna jest nie mniejsza niż 3-4 mm.

Cyklinowanie nie należy łatwych do wykonania usług, wymaga dużych umiejętności od parkieciarza oraz wieloletniej praktyki. Należy zdawać sobie sprawę, że inaczej przebiega cyklinowanie jodełki od np. mijanki, a jeszcze inaczej cyklinowanie deski barlineckiej, która jest podłogą warstwową. Nieumiejętna lub niewłaściwa praca w trakcie szlifowania podłogi może przynieść więcej szkód niż pożytku, dlatego należy powierzyć ją w ręce doświadczonych parkieciarzy. Moim zdaniem samodzielne cyklinowanie jest zbyt ryzykowne i jednocześnie efekt jest na tyle niepewny, aby ryzykować utratę estetyki podłogi i stratę naszych ciężko zarobionych pieniędzy, które wydamy na wypożyczenie cykliniarki i zakup taśm do szlifowania.

Do cyklinowania bezpyłowego używa się papierów ściernych o gradacjach od 24 do 120, a uzależnione jest to od gatunku drewna, wzoru układanej podłogi i stopnia zniszczenia cyklinowanych powierzchni. Do obróbki brzegów podczas tej używamy tzw. szlifierek brzegowych(krawędziowych). Usługa cyklinowania ściśle powiązane jest z czynnością, którą jest szpachlowanie podłogi. Polega ono na wypełnieniu szczelin spoiwem na bazie rozpuszczalników (np. fugenit) lub bazie wodnej, które mieszamy z pyłem drzewnym zebranym po szlifie papierem o wysokiej gradacji. Szpachlowanie wykonuje się po szlifie o gradacji 60-80. Ostatnim etapem cyklinowania jest polerowanie podłogi, którego zadaniem jest ujednolicenie i wyrównanie różnic po cyklinowaniu. Do polerowania używamy polerek jedno- tarczowych (np. Tango-Wolf) lub wielo- tarczowych (np. Trio-Lagler), które są szczególnie przydatne, gdy mamy do czynienia z podłogami taflowymi składającymi się z wielu gatunków drewna. Technika wykonania cyklinowania zależy także od wzoru ułożonego parkietu i sposobu zabezpieczenia podłogi, którym może być lakierowanie, olejowanie lub bejcowanie.

Bardzo często w trakcie rozmowy telefonicznej z potencjalnym inwestorem pada pytanie o cenę cyklinowania? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ cena zależy od wielu czynników. Inna cena będzie, gdy cyklinowanie dotyczy nowej podłogi, a jeszcze inna w przypadku odnowienia starej podłogi. Ogólnie można powiedzieć, że cena tej usługi parkieciarskiej waha się w przedziale 15-25 zł/m2. Podczas wyceny tej usługi należy dokonać oględzin podłogi, a następnie po wyborze sposobu wykończenia powinno się ustalać koszty wykonania pracy.

Na rysunkach poniżej przedstawione jest prawidłowo wykonane cyklinowanie podłogi na wybranych wzorach układania parkietu z uwzględnieniem kolejności zastosowania taśm szlifierskich o różnych gradacjach:

1. Papier ścierny o gradacji 36(40)
2. Papier ścierny o gradacji 60
3. Papier ścierny o gradacji 80
4. Papier ścierny o gradacji 100(120)

 

             Cyklinowanie parkietów, desek podłogowych, mozaiki i egzotyków na zdjęciach

 

                         Filmy z cyklinowania i różnych technik wykończenia podłogi drewnianej

Filmy zamieszczone poniżej przedstawiają przykłady różnych podłóg podczas cyklinowania. W przypadku pierwszego filmu cyklinowanie desek po farbie olejnej jest usługą trudną, związaną przeważnie z dużymi nierównościami podłogi, a szczególnie z usuwaniem farby olejnej. Farba olejna pod wpływem pracy bębna maszyny szlifierskiej topi się(efekt rozgrzania farby) i zakleja papiery ścierne, tak więc zużycie taśm ściernych podczas szlifowania jest bardzo duże. Jednak efekt końcowy może czasami całkowicie nas zaskoczyć.















Drugi film to renowacja podłogi warstwowej "płytka Hajnówka", która była podłogą dość popularną, obecnie nie jest produkowana. W tym wypadku renowacja dotyczy podłogi warstwowej bukowej, trudność polega na umiejętności przeprowadzenia odpowiedniego szlifu ze względu na stosunkowo cienką warstwę obłogu bukowego. Kolejna trudność to olejowanie drewna bukowego, którego chłonność  jest bardzo zróżnicowana, należy zwrócić na to szczególną uwagę. Z tego powodu nie jest zalecane barwienie podłogi bukowej poprzez bejcowanie czy olejowanie olejami koloryzującymi. Należy o tym pamiętać, a jeśli już bardzo chcemy wykonać bejcowanie drewna bukowego, należy koniecznie wykonać próbę przed barwieniem podłogi!













Trzeci film przedstawia cyklinowanie mozaiki dębowej, tzw. pałacowej. Mozaika tego typu w przeszłości bardzo często gościła na naszych podłogach, niestety obecnie jest stosunkowo rzadko spotykana. Na filmie przedstawione są wszystkie etapy usługi, od jej cyklinowania i szpachlowania do nakładania lakieru wałkiem. Lakier, którym została zabezpieczona powierzchnia podłogi to dwuskładnikowy poliuretan w fazie wodnej APU-2 firmy HartLack.















Na czwartym filmie możemy zobaczyć polerowanie powierzchni podłogi z deski teak przy użyciu polerki wielo-tarczowej, która zapewnia doskonałą jakość szlifowania. Usługa obejmowała cyklinowanie deski jesionowej i teakowej, a następnie zabezpieczenie ich olejem. Olej, który został wykorzystany do wykonania pracy to olej dwuskładnikowy ImpactOil firmy Loba. Olej nakładamy jednokrotnie walkiem 120, a następnie po ok. 20 minutach wykonujemy jego polerowanie brązowym padem. Zaletą tego oleju jest możliwość użytkowania podłogi kolejnego dnia po wykonanej usłudze oraz niezależność od tlenu zawartego w powietrzu. Rolę tlenu przejmuje utwardzacz, co jest istotne w przypadku gatunków drewna zawierających antyoksydanty, które opóźniają utwardzenie oleju. Warto zwrócić uwagę na teak w łazience, który doskonale sprawdza się w tego typu pomieszczeniach.











Z kolei film piąty obrazuje cyklinowanie starej podłogi z parkietu dębowego i bukowego. Na filmie przedstawione są takie składniki usługi, jak obróbka boków przy pomocy szlifierki krawędziowej, szpachlowanie podłogi, uszczelnianie listwy przypodłogowej i lakierowanie parkietu. Do szpachlowania podłogi użyto spoiwa na bazie rozpuszczalnika firmy SLC, które wymieszano z pyłem z drobnego szlifu. Uszczelnianie listew przypodłogowej jest nieodłącznym elementem listwowania, które polega na użyciu odpowiedniego kolorystycznie do gatunku podłogi uszczelniacza oraz wypełnieniu nim szczelin pomiędzy listwą i podłogą, a także na połączeniach listew. Podobnie jak na trzecim filmie podłoga została zabezpieczona lakierem dwuskładnikowym półmatowym APU-2 firmy HartzLack.









Szósty film to kolejne cyklinowanie podłogi egzotycznej i jej olejowanie, którą w tym przypadku jest podłoga iroko. Drewno iroko jest trudne do olejowania, ponieważ posiada substancje antyutleniające tzw. antyoksydanty, które zdecydowanie spowalniają utwardzanie oleju. To było przyczyna niepowodzenia poprzedniej ekipy wykonującej usługę, która zbyt szybko zabezpieczyła położony olej. W efekcie olej nie utwardził się, a powierzchnia podłogi była kleista i wyplamiona. Po szlifowaniu podłogi przystąpiliśmy do olejowania, które wykonaliśmy wykorzystując olej dwuskładnikowy ImpactOil. Olejowanie wykonano drugą z dostępnych technik, a mianowicie dwukrotne nakładanie oleju blachą parkieciarską w odstępie ok. 40 minut pomiędzy poszczególnymi warstwami. Ten olej doskonale nadaje się do trudnych gatunków drewna, a ponadto pozwala na użytkowanie podłogi następnego dnia po skończonej pracy. Dodatkowym elementem usługi było olejowanie stopni dębowych, które wykonano wykorzystując olej koloryzujący ImpactOil wenge. W przypadku drewna iroko należy wiedzieć, że ten gatunek drewna zmienia bardzo mocno kolorystykę pod wpływem światła.







Na siódmym filmie mamy pokazaną renowację podłogi z mozaiki przemysłowej lapacho/ipe, która polegała na jej cyklinowaniu i olejowaniu. Pierwotnie mozaika z drewna lapacho układana "na dziko" zabezpieczono lakierem, ale po pewnym okresie czasu powłoka lakieru była porysowana i mało estetyczna. Wobec tego wykonano cyklinowanie podłogi lapacho, a jako sposób zabezpieczenia wybrano olejowanie. Podłoga z drewna egzotycznego lapacho/ipe ma tendencję do zmiany kolorystyki pod wpływem promieni UV i dlatego najlepsza technika wykończenia tego gatunku drewna to olejowanie. Ponadto to drewno, oprócz tego, że jest bardzo twarde, zawiera minerały i antyoksydanty, które spowalniają utwardzanie oleju. Dlatego do zabezpieczenia mozaiki lapacho wybrano olej dwuskładnikowy ImpactOil o 100% zawartości ciał stałych, który doskonale nadaje się do zabezpieczania podłóg "trudnych". Warto wiedzieć, że decydując się na lakierowanie tego gatunku drewna należy koniecznie stosować lakiery podkładowe izolujące/odcinające, które zapobiegną reakcji minerałów i związków chemicznych zawartych w tym gatunku drewna z lakierem nawierzchniowym







Kolejny ósmy film przedstawia cyklinowanie i olejowanie podłogi merbau. Merbau to kolejny gatunek egzotyczny, który pokazujemy na filmach przedstawiających cyklinowanie podłóg. Jest on jednym z najbardziej popularnych egzotyków, które kładziemy w naszych wnętrzach, charakteryzuje się dużą stabilnością i ciekawą kolorystyką. W przypadku podłogi pokazanej na filmie mamy do czynienia z mozaiką przemysłową układaną w płatach. W ten sposób najczęściej układamy mozaikę przemysłową, alternatywna metoda to układanie "na dziko". Do zabezpieczenia mozaiki zastosowano system lakierowania firmy Loba. Jako lakier podkładowy zastosowano lakier na bazie rozpuszczalników Primaseal, który idealnie nadaje się do gatunków egzotycznych. Pogłębia on zdecydowanie kolorystykę podłogi z drewna merbau oraz posiada właściwości izolujące, co jest szczególnie istotne przy egzotykach. Lakierem nawierzchniowym, który użyliśmy do lakierowania podłogi merbau był lakier dwuskładnikowy poliuretanowy WS 2K Duo. 






Kolejny dziewiąty film przedstawia cyklinowanie i olejowanie dębowej deski podłogowejDeski dębowe, które inwestor ułożył we własnym zakresie, to podłoga okrętowa.

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax