Podłogi warstwowe i gotowe
Podłogi warstwowe to podłogi, w których 2 lub 3 warstwy drewna są klejone ze sobą krzyżowo za pomocą specjalnego kleju. Warstwa użytkowa(wierzchnia) ma zazwyczaj grubość 4-6 mm i wykonana jest ze szlachetnego gatunku drewna-np. dąb, jesion, buk, klon, a grubość takich podłóg to 10-15 mm. Ponieważ jest to produkt w całości wykonany z drewna zachowuje wszystkie właściwości typowe dla produktów drewnianych. W przypadku podłóg warstwowych warstwowa budowa parkietu czy deski zapewnia dużo większą stabilność wymiaru i kształtu, niż podłóg wykonanych z litego drewna. Szczególnie w sytuacji, gdy mamy do, układania podłogę na ogrzewaniu podłogowym to podłogi warstwowe są godne polecenia-podłoga warstwowa optymalnie przewodzi ciepło.
Układanie podłogi warstwowej może przebiegać dwojako, możemy je montować bezklejowo, jak również kleić do podłoża. Zaletą układania bezklejowego jest możliwość prostego demontażu przypadku zmiany wzoru czy też wymiany uszkodzonego elementu. Przy układaniu podłogi na klej należy używać kleju przeznaczonego do podłóg warstwowych, układanie na klej wskazane jest w przypadku ogrzewania podłogowego, jak również w celu wyeliminowania efektów akustycznych związanych z podłogą pływającą(mocowaną bezklejowo). Z reguły podłogi warstwowe dostępne w sprzedaży są już polakierowane lub olejowane co eliminuje cyklinowanie i pozwala na użytkowanie podłogi w krótkim czasie po ułożeniu.
Parkiety czy deski warstwowe możemy odnawiać poprzez cyklinowanie, jednak ogranicza nas grubość warstwy użytkowej do max. 3 razy. Konserwacja i pielęgnacja podłóg warstwowych przebiega podobnie ja wprzypadku podłóg litych, należy się ściśle stosować się do wskazówek producenta.
Postaram się przybliżyć Państwu najczęściej spotykane na rynku podłogi warstwowe, z ich opisem oraz zaletami i wadami. Na początek produkt, który wchodzi na rynek, ale warty jest naszej uwagi. Jest to deska dębowa klejona warstwowo, w której warstwa nośna(obłóg), jak i podkład- warstwa spodnia wykonana jest z dębu. Występuje ona w szerokościach 12-16 cm, grubość wynosi 16 mm, a długości w których jest produkowana 400-2400 mm. Specjalnie do potrzeb ogrzewania podłogowego występuje w grubości 13 mm. Ważną i istotną cechą tego produktu jest grubość warstwy nośnej, która jest większa niż 5 mm, co pozwala nam na wielokrotną możliwość renowacji. Deskę możemy kupić w wersji surowej, czyli do wykończenia i olejowanej- również w wersjach kolorystycznych. Występuje ona w 3 klasach: natural-1 klasa, rustic- 2 klasa i antik- 3 klasa. Dodatkowym wytwarzana będzie w 3 wersjach dębu wędzonego- dark, medium i light.