Optymalne warunki użytkowania podłóg

W jakich warunkach podłoga drewniana będzie zachowywać się najlepiej?

Budowa drewna determinuje w w pewien sposób jej wrażliwośc na zmiany warunków wilgotnościowych w mieszkaniu bądź domu. Drewno jest higroskopijne, oznacza to, że parkiet, deski podłogowe lub inne podłogi drewniane pobierają, ale również oddają wilgoć. Oznacza to, że w przypadku utrzymywania się dużej wilgotności przez dłuższy czas drewno wchłonie wilgoć, skutkiem tego może być łódkowanie, krawędziowanie, ewentualnie w ekstremalnych przypadkach odspojenie parkietu lub desek podłogowych od posadzki. Odwrotna sytuacja następuje przy zbyt niskich wilgotnościach, szczególnie w okresie zimowym, kiedy mamy niską wilgotność i wysoką temperaturę w pomieszczeniu, drewno oddaje wilgoć, co doprowadza do powstawania szczelin w podłodze. W okresie grzewczym należy pomieszczenia dowilżać, starając się aby korelacja wilgotności i temperatury była jak najlepsza. Najłatwiej utrzymać właściwy stan podłogi w zimie w przypadku podłóg olejowanych, ponieważ pory drewna są otwarte i dlatego podczas pielęgnacji dowilżając podłogę(mydło do pielęgnacji rozcieńczane jest wodą) powodujemy bardzo szybką reakcję drewna. Inaczej sprawa wygląda przy podłogach lakierowanych, ponieważ lakier tłumi przyjmowanie jak i oddawanie wilgoci, dlatego wszystkie niekorzystne skutki występują po pewnym czasie.

Najlepsze parametry do utrzymania właściwego stanu podłogi drewnianej wynoszą odpowiednio:

1. Wilgotność powietrza na poziomie 45-65%, jest to trudne do uzyskania, ale powinniśmy dążyć, by kształtowały się jak najblizej tych granic. Oczywiście będą występowały skoki w górne jak i dolne granice np. 20% lub 90%, ale jężeli będą krótkotrwałe to nie wyrządzą szkód dla podłogi. Należy zaznaczyć, że również organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w w/w parametrach wilgotnościowych.

2. Temperatura powietrza optymalna dla naszych podłóg to 18-22 stopni Celsjusza, również najbardziej korzystna dla naszego zdrowia.

3. Wilgotność drewna kształtująca sie w granicach 7-11%, jest to dolna i górna granica według norm. Dotyczy to większości gatunków drewna, aczkolwiek są gatunki drewna, dla których odpowiednie sa inne wartości.

Nie zapomnijmy zabezpieczyć naszych mebli np. krzesła, stoły podkładkami filcowymi, dzięki którym będziemy chronili lakier przed uszkodzeniem. Na wybranych przykładach postaram się pokazać Państwu wpływ nieodpowiednich parametrów wilgotnościowych na podłogi drewniane, jak też prawidłowe zabezpieczenie naszych mebli.

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax