Warunki układania i cyklinowania

Zanim przystąpimy do montażu podłóg drewnianych powinniśmy zapoznać się z wymaganiami odnośnie posadzek, samego układania i ich wykończenia poprzez cyklinowanie, lakierowanie bądź olejowanie. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć te podstawowe wymagania, konieczne do właściwego wykonania usługi.

Układanie podłóg drewnianych

Podstawowe rodzaje posadzek to- jastrych cementowy, anhydrytowy, podłoża drewniane i podłóża asfaltowe, coraz rzadziej spotykane podłoża asfaltowe. Na te wszystkie podłoża możemy montować parkiety, deski podłogowe, podłogi gotowei warstwowe oraz podłogi egzotyczne. Każdy z tych rodzajów podłogi wymaga innych parametrów wytrzymałościowych, które będę starał się Państwu przybliżyć.

Warunki wytrzymałościowe posadzek cementowych powinny mieć następujace parametry:

1. Wytrzymałość  podłoża i wiązania klejowego powinna mieć wytrzymałość ok. 20 Mpa na ściskanie i min. 2,0 - 3,0 N/mm2 na ścinanie, w przypadku drewna egotycznego odpowiednio min. 30 Mpa i 3,0 N/mm2 . Są to parametry, których należy ściśle przestrzegać, a w razie wątpliwości nalezy wykonać dodatkowe pomiary np. pobrać próbkę posadzki i wykonać badanie jej na ściskanie, które da nam pewność co do przydatności danej posadzki dla okładzin drewnianych. Nie należy wierzyć na słowo dla developera, że posadzka jest super i tylko wykonawca wybrzydza oraz chce nas naciągnąc na koszty, zwróćmy się do niezależnych instytucji lub np. rzeczoznawcy.

2. Następnym elementem jest równość posadzki, powinna ona mieć nie większe prześwity pod łatą 2 m niż 2-3 mm. Inaczej sytuacja przedstawia się gdy wyrównujemy podłoże masą samopoziomującą, wtedy nierówności mogą dochodzić do 5mm.. Równośc posadzki ma bardzo duże znaczenie gdy wykonujemy układanie podłóg gotowych- lakierowanych i olejowanych, te podłogi nie są cyklinowane i podłoża muszą być bardzo równe.

3. Zwracamy także uwagę na pęknięcia, ewentualnie dylatacje pozorne, jeżeli występują należy je wyeliminować używając specjalnych klamr i żywic. Nie wolno zamykać dylatacji konstrukcyjnych, są one niezbędne do prawidłowego zachowywania się posadzki.

4. Wilgotność posadzki jest tym elementem podczas pomiarów, który decyduje o "być albo nie być" dla podłogi drewnianej. Prawidłowa wartość dla jastrychu cementowego to maksimum 2% dla jastrychu cementowego i 0,5% dla jastrychu anhydrytowego mierzone metoda CM. W przypadku ogrzewania podłogowego wartości te wynoszą odpowiednio 1,6% i 0,3%. Na chwilę obecną wprowadzane sa nowe metody pomiarów wilgotności w związku z wprowadzaniem na rynek nowych rodzajów cementów z róznymi dodatkami i nie zawsze pomiar CM odzwierciedla właściwa wilgotnośc podłoża.

5. Podłoże nadające się na podłogi drewniane muszą być twarde, zwarte i niepyliste. Szczególną uwagę należy zwrócic na zwartość posadzki, ponieważ stosunkowo często zdarza się, że górna warstwa jest zwarta i trwarda, a pod spodem mamy dosłownie sam "gruz i piasek". Takie podłoże nadaje się jedynie do wymiany, nie decydujmy się na wzmacnianie lub stosowanie mat odsprzęgających, nic nam to nie da. Wzmacniać możemy podłoża jednorodne- o takiej samej strukturze w całym przekroju, a nie zasklepione powierzchniowo.

Po ocenie podłoża przychodzi czas na wybór kleju, który użyjemy do układania. Tutaj powinniśmy dopasować klej do gatunku i rodzaju drewna oraz posadzki na której będzie wykonywany montażW dużym skrócie kleje do montażu podłóg drewnianych to:

-kleje poliuretanowe jedno- i dwuskładnikowe, które są stosowane do klejenia elementów wielkogabarytowych takich jak deski podłogowe oraz podłóg egzotycznych

-kleje syntetyczne (rozpuszczalnikowe) i dyspersyjne do mniejszych elementów- parkiety i mozaika

Podczas układania podłogi nie możemy zapomnieć o dylatacji przyściennej, która powinna wynosić od 10-20 mm. Szczególnie ważna jest dylatacja "poprzeczna", ponieważ drewno pracuje w większym zakresie po szerokości(nazwijmy tak dla uproszczenia), szczególnie gdy mamy ułożony wzór okrętowy- mijanka. Różne rodzaje podłóg i gatunki drewna wykazują inną pracę, tak więc podczas układania powinniśmy wiedzieć jaką minimalną dylatację możemy zostawić. Często zdarza się, że inwestor wymusza na nas zostawienie dylatacji np. 5mm lub 10 mm podczas układania szerokiej deski podłogowej, w tej sytuacji musimy postarać się wyperswadować mu takie rozwiązanie, wyjaśniając jakie konsekwencje mogą z tego wyniknąć.

Cyklinowanie podłogi

Gdy już ułożyliśmy podłogi przychodzi czas na ich wykończenie, czyli cyklinowanie, lakierowanie, bejcowanie lub olejowanie. Cyklinowanie wykonujemy po okresie aklimatyzacji drewna, który jest uzależniony od gatunku drewna, rodzaju podłogi, wymiarów oraz co szczególnie ważne warunków, które panują w pomieszczeniu. Czas ten wynosi różnie z reguły od 2 do 4 tygodni. Czasem zdaża się, że czas ten się wydłuża do nawet 2 miesięcy, co jest spowodowane szczególnie niekorzystnymi warunkami wilgotnościowymi w mieszkaniu bądź domu. Wtedy powinniśmy użyć osuszaczy, gdy wilgotność jest za wysoka lub nawilżaczy w sytuacji odwrotnej. Podstawowym obowiązkiem parkieciarza jest pomiar wilgotności zanim wykonamy cyklinowanie, unikniemy dzięki temu przykrych niespodzianek.  Samo cyklinowanie wykonywane jest taśmami szlifierskimi od gradacji 36, czasem 24 do taśm o gradacji 100 lub 120, w zależności od stanu podłogi i preferencji cykliniarza. W trakcie szlifowania wykonujemy szpachlowanie podłogi i na zakończenie polerowanie. Końcowym etapem jest wykończenie podłogi, możemy ją lakierować, bejcować, olejować czy też wykonać ługowanie. Zależy to od preferencji inwestora ewentualnie wcześniejszych ustaleń i założeń projektowych.

Jak przechowywać parkiet przed montażem?

Często zadawanym pytaniem jest właśnie pytanie o składowanie parkietu/podłogi drewnianej przed układaniem. Parkiet, deski i inne podłogi dostarczane na budowę mają wilgotność na poziomie ok.7-10%, czyli gotowe są do montażu. Jeżeli możemy powinniśmy je układać bezpośrednio po dostarczeniu na miejsce budowy, jeżeli nie, należy je składować w suchym i przewiewnym pomieszczeniu np. na paletach, tak aby nie miały kontaktu z podłożem. Mitem jest konieczność składowania rozpakowanego parkietu w miejscu montażu, po to by się zaaklimatyzował do warunków panujących w pomieszczeniu. Rozpakowane paczki parkietu czy też desek mogą nabrać wilgoci lub ją stracić, co stwarza dodatkowe problemy, a czasem konieczy jest ich powrot do producenta.

.

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax