Zachowanie warunków technicznych i estetycznych podłogi

Podłoga drewniana wykonana jest z naturalnego materiału jakim jest drewno. Po to by słuzyła nam przez wiele lat powinniśmy spełnić kilka bardzo istotnych warunków. Spełnienie ich nie jest szczególnie kłopotliwe, ale wymaga od nas konsekwencji w ich stosowaniu. Jeżeli będziemy postępowali odwrotnie niż jest to zalecane, nie powinniśmy być zdziwieni, że nasz parkiet czy tez deski podłogowe szybko stracą swój pierwotny wygląd. Tak naprawdę sami sobie będziemy zawdzięczać taki stan naszej podłogi. Co należy zrobić , by podłoga była estetyczna i długo zachowała swoje walory użytkowe.

1. Nie przykrywać podłogi folią malarską, co jest szczególnie ważne w pierwszych dniach po wykonaniu cyklinowania i lakierowania lub olejowania, ponieważ folia odcina dopływ powietrza, które jest potrzebne do prawidłowego utwardzania lakieru. Zamiast folii powinno się używać tektury, najlepiej papieru falistego.

2. Starać się utrzymywać wilgotność i temperaturę powietrza na właściwych poziomach. Drewno jako materiał higroskopijny pobiera, jak również oddaje wilgoć i w związku z tym pęcznieje i się kurczy. Szczególnie problematyczne jest to zimą, kiedy mamy wysoką temperaturę i niską wilgotność w mieszkaniu, co w konsekwencji nieuchronnie prowadzi do powstania szczelin w podłodze drewnianej. Jedynym wyjściem jest zakup nawilżacza i małej stacji pogody, która pokaże nam temperaturę i wilgotność pomieszczenia. Nawiżając pomieszczenie napewno "pomożemy" podłodze, jak również poprawimy własne samopoczucie, ponieważ niska wilgotność pomieszczenia jest niekorzystna dla zdrowia.

3. Kolejną istotną i często niedocenianą czynnością w dbaniu o podłogę jest systematyczna konserwacja i pielęgnacja parkietu lub innej podłogi drewnianej. Każdy producent lakieru bądź oleju ma w swojej ofercie środki, które mają za zadanie chronić nasze podłogi. Należy używać ich zgodnie z zaleceniem producenta i pamiętać , że regularna pielęgnacja przedłuży ładny wygląd naszych podłóg o wiele lat. Czasem byłem świadkiem kuriozalnych sytuacji np. do pielęgnacji podłogi olejowanej użyto produktu do lakieru, co w konsekwencji zniszczyło warstwę olejową lub do konserwacji podłóg lakierowanych używano popularnych produktów z supermarketów, co równiez może "pomóc" w zniszczeniu warstwy lakierniczej. Czytajmy instrukcje i stosujmy środki polecane przez producentów lakieru/oleju, oni to tworzą z pewnością dla dobra naszych podłóg.

4. Urazy mechaniczne z pewnością nie służą dla naszej podłogi, należy starać sie ich unikać. Jeżeli spadnie nam na podłogę ciężki przedmiot z pewnością pozostanie po nim ślad, chociaż spotkałem się z opiniami typu lakier dwuskładnikowy(w domyśle drogi) i nie wytrzymał. Otóż lakier i podłoga to nie stal, chociaż nawet stal się wgniata i rysuje. Pod krzesła i meble powinniśmy podkleić filcowe podkładki, a pod fotele przy biurkach zakupić specjalne maty dostępne w wielu sklepach. Kolejnym wrogiem naszego parkietu jest woda, jeżeli wyleje nam się na podłogę powinniśmy ją jak najszybciej usunąć. Woda, która "spędzi" na podłodze sporo czasu doprowadzi z całą pewnością do wypaczenia drewna. Lakier nie jest wodoodporny, chociaż o dziwo niektórzy tak sądzą.

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax