Bejcowanie i ługowanie
Ługowanie podłogi drewnianej
Ługowanie to zabezpieczenie podłogi drewnianej polegającej na nałożeniu specjalnej emulsji, która skutecznie zabezpiecza drewno przed ciemnieniem. Jednocześnie jest to sposób na efektywne rozjaśnianie i postarzanie podłogi poprzez chemiczną zmianę struktury drewna. Poprzez nałożenie ługu uwidoczniamy rysunek i strukturę podłogi drewnianej. Szczególnie w krajach skandynawskich jest to bardzo popularna metoda wykańczania podłóg drewnianych.
Najczęściej używanym jest ług biały (szorowana biel), który nadaje podłodze niezwykle jasną kolorystykę, ług szary oraz nowość ług ciemny(antyczny) do podłogi dębowej, która po ługowaniu wygląda jak dąb wędzony. Wyługowaną podłogę możemy zaolejować (najczęściej stosowane), zabezpieczyć mydłem lub polakierować. Bardzo ważne w pracy z ługiem jest jego równomierne położenie i przetarcie(zmatowienie) przed położeniem warstwy zabezpieczającej, którą może być olej, lakier lub mydło. Jest to technika coraz bardziej popularna ze względu na naturalny i efektowny wygląd podłogi. Spotkałem się z określeniem, że podłoga po ługowaniu wygląda jak "wyprana", to określenie dobrze oddaje jej wygląd po takiej metodzie wykończenia. Ługowanie jest bardzo popularne w Skandynawii, najczęściej na tak wykonaną podłogę nakładane jest tam mydło, które zamykając pory drewna zapobiega wnikaniu brudu i wody. Natomiast lakierowanie podłogi lakierami wodnymi po nałożeniu ługu wymaga zastosowania lakierów podkładowych- spirystusowych lub poliuretanowych w celu odizolowania ługu od lakieru nawierzchniowego. Jednak lakierowanie po ługowaniu nie da nam takiego efektu wizualnego jak olejowanie, lakier "przytłumia" wygląd podłogi i efekt wybielenia jest słabszy.
Przykłady ługowanych podłóg
Na zdjęciach poniżej widzimy różne podłogi po wykonanym ługowaniu i olejowaniu. W pierwszym przypadku jest to podłoga warstwowa z warstwa wierzchnią z czereśni amerykańskiej, która po wykonanej usłudze zupełnie zmieniła swa kolorystykę i nabrała wyjątkowego wyglądu, co było założeniem podczas wykonywania tej usługi. Do wykonania pracy użyto ługu i oleju firmy Faxe.
Drugie zdjęcie przedstawia deski dębowe o szerokości 8 cm i długości 60 cm, które po cyklinowaniu oraz szpachlowaniu wykończono ługiem i olejem białym. Ługowanie desek, a następnie ich olejowanie na biało wykonano produktami firmy Woca. Podłoga uzyskała wygląd, który całkowicie odpowiadał dla inwestora. Warto zastanowić się nad takim sposobem wykończenia podłóg, ponieważ możemy w ten sposób uzyskać estetyczną i wyjątkową podłogę.
Trzecie zdjęcie przedstawia mozaikę brzozową po renowacji, która jest bardzo niewdzięcznym drewnem do barwienia. W celu łatwiejszego olejowania wykonano ługowanie mozaiki, a następnie bielenie podłogi, wykonując nakładanie oleju białego na drewno. W wyniku ze starej mozaiki uzyskaliśmy bardzo nowoczesna i niepospolitą podłogę, W tym przypadku olej i ług był firmy Woca.
Czwarte zdjęcie to ponad dwudziestoletni parkiet dębowy, który pierwotnie miał zostać usunięty z mieszkania i zastąpiony panelami. Po odnowieniu i nałożeniu ługu oraz oleju białego uzyskaliśmy efekt, który nadał mu bardzo interesującego wyglądu. Przy odpowiedniej konserwacji będzie jeszcze przez wiele lat ozdobą mieszkania. Tutaj również użyto ługu i oleju duńskiej firmy Woca.
Piąte zdjęcie to parkiet bukowy, którego barwienie jest bardzo trudne i ryzykowne. Pierwotnym założeniem inwestora było samo olejowanie na biało parkietu bukowego, ale ze względu na bardzo zróżnicowaną chłonność drewna bukowego przed olejowanie wykonano ługowanie. Ługowanie parkietu bukowego wyrównało chłonność podłogi, na którą następnie nałożono olej biały. Usługe wykonano przy użyciu ługu i oleju firmy Woca. Należy dodać, że parkiet bukowy miał ok. 20 lat, a wykonana usługa dała nam w efekcie kompletnie zmienioną podłogę.
Kolejne szóste zdjęcie przedstawia deski sosnowe po wybielaniu w systemie firmy Woca. Ługowanie desek sosnowych, a następnie ich olejowanie na biało jest techniką rodem z krajów skandynawskich. Podłoga sosnowa po takim wykończeniu jest doskonałą alternatywą dla bardzo popularnego lakierowania. Plusem takiego wykonania jest po pierwsze jej wyjątkowy wygląd, a po drugie deski sosnowe po ługowaniu nie zżółkną po latach użytkowania. Moim zdaniem warto postawić na taki rodzaj wykończenia.
Filmy przedstawiające ługowanie podłogi drewnianej
Na pierwszym filmie pokazana jest technika wykonania ługowania podłogi z parkietu dębowego. Przedmiotem usługi był parkiet dębowy po wieloletnim użytkowaniu. Po wykonanym cyklinowaniu, szpachlowaniu i polerowaniu wykonano ługowanie i olejowanie drewna dębowego, co mogą Państwo zobaczyć na poniższym filmie. Do wykonania prac wykorzystano ług biały i olej biały exstra firmy Woca. Ta technika wykończeniowa jest stosunkowo mało popularna w Polsce, ale zdobywa coraz więcej zwolenników, ponieważ podłogi wykańczane w taki sposób są wyjątkowo atrakcyjne i maja niepowtarzalny charakter.
Drugi film to ługowanie i olejowanie podłogi sosnowej. Ług nanosimy wałkiem na deski sosnowe i zostawiamy podłogę przez ok. 12 godzin, czyli do następnego dnia. Kolejnym etapem pracy jest pozbycie się nalotu z desek sosnowych, który jest wynikiem oddziaływania ługu na drewno. Wykonujemy to używając polerki z nałożonym zielonym padem, a następnie całą podłogę dokładnie odkurzamy. Na tak przygotowaną podłogę możemy nałożyć wałkiem olej biały, którego nadmiar zbieramy i polerujemy całą powierzchnię białym padem. Olejowanie należy powtórzyć na drugi dzień, powtarzając wszystkie wyżej wymienione czynności. Również i w przypadku tej podłogi zastosowano produkty firmy Woca.
Trzeci film to z kolei renowacja mozaiki jesionowej, która polegała na jej ługowaniu i olejowaniu na biało. Na filmie zobaczymy technikę nakładania ługu białego, a nastepnie olejowania całości olejem białym. Do wykonania usługi użyto ługu i oleju białego firmy Faxe. Dodatkowa usługa, którą zobaczymy na filmie to listwowanie mozaiki listwą jesionową o wysokości 4 cm. Listwy również zostały wykończone w ten sam sposób co podłoga z mozaiki. Całość daje nam niespotykany efekt, który nawiązuje do stylu skandynawskiego, będącego głównym motywem w aranżacji mieszkania.
Czwarty film to renowacja podłogi z parkietu bębowego układanego w jodełkę. Zamysłem inwestora była zmiana kolorystyki podłogi poprzez jej wybielenie. W tym celu wykonano cyklinowanie oraz szpachlowanie parkietu, a następnie jego ługowanie i olejowanie na biało. Do wykonania usługi wykorzystano materiały firmy Faxe, a mianowicie ług i olej biały. Listwy przypodłogowe nie zostały zmienione, poniewaz będa pomalowane na kolor ścian. Na przykładzie tego filmu widzimy, jak możemy zmienić wygląd używanej podłogi drewnianej na bardzo atrakcyjny kolorystycznie.
Bejcowanie podłóg
Z definicji jest to barwienie podłogi drewnianej czyli zmianę koloru drewna ( z zachowaniem jego usłojenia) poprzez nałożenie bejcy na przygotowaną powierzchnię. Jest to bardzo trudna i wymagająca dużego doświadczenia oraz praktyki, usługa parkieciarska. Przed nałożeniem bejcy należy wykonać cyklinowanie w sposób bardzo dokładny i precyzyjny. Ważny jest również rodzaj i sposób nałożenia bejcy oraz jej spolerowanie. Bardzo niewiele firm podejmuje się bejcowania podłóg ze względu na duże trudności i niepewny wynik końcowy. Upodobnienie parkietu krajowego do gatunków egzotycznych i walory kolorystyczne(wystrój wnętrza) to główny powód decyzji inwestora o bejcowaniu.
Występuje bardzo wiele rodzajów bejcy do podłóg drewnianych. Najczęściej używane są bejce olejowe (np. Bona, Zar), pozwalają na równomierne i “bez smugowe” nałożenie. Oczywiście występują jeszcze inne bejce np. spirytusowe, wodne, nitro, lakiero-bejce, ale ich zastosowanie to głównie stolarstwo np. meble. Parkiety bejcowane lakierujemy, chociaż możemy je również zaolejować zachowując naturalne walory podłogi właściwe dla podłóg olejowanych.