Konserwacja i pielęgnacja podłogi drewnianej

 

Konserwacja i pielęgnacja podłogi drewnianej jest bardzo istotna dla każdego jej właściciela. Aby utrzymać ładny wygląd podłóg drewnianych przez wiele lat, niezbędna jest regularna pielęgnacja. Właściwa i regularna pielęgnacja wydłuża "żywotność" podłogi nawet o 50 %. Środki używane do konserwacji np. podłogi olejowanej nie mogą być użyte do podłogi lakierowanej, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia powłoki lakierniczej. Należy zatem dokładnie czytać zalecenia producenta lakieru lub oleju, aby nie doprowadzić do niepotrzebnych szkód.

Podłoga olejowana

Na początku użytkowania parkiet wymaga 1-2 krotnego ponowienia procesu olejowania, by drewno zostało całkowicie zabezpieczone. Konserwacja parkietu lub innego rodzaju podłogi drewnianej wykonywana jest za pomocą oleju pielęgnacyjnego, który można nanieść samodzielnie lub  wykona tę usługę firma parkieciarska. Do bieżącej pielęgnacji służą mydła do podłóg, które mogą również zawierać w swoim składzie olej, tak więc czyszcząc podłogę drewnianą jednocześnie uzupełniamy ją olejem. W obszarach bardziej używanych, podniszczonych czy zadrapanych można doprowadzić do tzw. renowacji punktowej. Wadliwy element lub wytarte miejsce wystarczy przeszlifować i jeszcze raz nałożyć olej.

W związku z licznymi wątpliwościami przedstawimy Państwu jak prawidłowo powinno być stosowane mydło do podłogi olejowanej. Jako przykład wybraliśmy mydło firmy Woca. Mydło do podłóg może być naturalne lub białe, mydła białego używamy do podłogi olejowanej na biało. Występuje także mydło olejowe, które jest z domieszką oleju pielęgnacyjnego. Urządzenia potrzebne nam do pielęgnacji to 2 wiadra i mop.

 

1. W jednym wiadrze przygotowujemy mieszaninę mydła z ciepłą wodą. Na 10 l wody dodajemy 100-150 ml mydła,  ilość mydła możemy regulować w zależności od stopnia zabrudzenia podłogi, im podłoga drewniana jest bardziej brudna tym dawka mydła może być większa. W drugim  wiadrze znajduje się czysta woda do płukania mopa. 2. Powierzchnia na którą jednorazowo nanosimy mydło z wodą to ok. 3-5 m2. Po zebraniu brudu z namoczonej powierzchni  podłogi płuczemy mopa w wiadrze z czystą wodą. Wodę w drugim pojemniku zmieniamy, gdy jest mocno zabrudzona. Tak postępując myjemy cała podłogę, uważając by po wytarciu na podłodze nie pozostawały resztki wody

czyszczenie olejowanej podłogi

 

 

3. Intensywne plamy lub zabrudzenia możemy usunąć szmatą, którą moczymy w roztworze mydła, a następnie wycieramy brudne miejsca. Czasem woda po długotrwałym pozostawaniu  na podłodze może zostawić białe plamy. Są to pozostałości po odparowaniu wody np. sole mineralne znajdujące się w wodzie.   W tym przypadku postępowanie opisane wyżej przyniesie wyeliminowanie tych odbarwień.

4. Jeżeli mamy bardzo mocne zabrudzenia, których nie możemy usunąć przy pomocy mydła to używamy intensywnego zmywacza. Proporcje użycia są podobne jak przy mydle. Po wyschnięciu podłogi  tj. ok. 8 godz. należy koniecznie zastosować olej pielęgnacyjny.

czyszczenie parkietu i podłogi olejowanej

 
 

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax