Układanie parkietu, deski i mozaiki

Układać możemy parkiety, deski drewniane(klejone i na legarach), mozaikę tradycyjną i przemysłową, podłogi z drewna egzotycznego, gotowe podłogi(warstwowe i lite) oraz inne rodzaje podłóg np. dywany z drewna, sale sportowe i sale taneczne. Potrafimy ułożyć każdy wzór - tradycyjne wzory, intarsje i bordiury, indywidualne projekty. Zanim zaczniemy montaż podłogi należy sprawdzić wilgotność, równość, twardość i spoistość podłoża. Szczególnie ważna jest twardość i spoistość jastrychu (cementowego, anhydrytowego). Ułożenie podłogi na pylistym i niezwartym podłożu może doprowadzić do nieodwracalnych szkód(np. odspojeniem parkietu od podłoża). Pierwszym etapem układania jest zagruntowanie podłoża. W przypadku podwyższonej wilgotności(powyżej 2% CM ) stosujemy specjalne grunty odcinające wilgoć, natomiast gdy podłoże jest nierówne, niezwarte lub pyliste używamy mas samopoziomujących, mat, gruntu wzmacniającego. Kolejnym etapem jest klejenie podczas którego należy pamiętać o doborze odpowiedniego kleju do rodzaju i gatunku drewna, użyciu odpowiedniej szpachli, przestrzeganie czasu wiązania i schnięcia kleju oraz oczywiście przestrzeganie zaleceń producenta.

Dylatacja przyścienna- jej rola i sposób wykonania

Podczas układania podłóg drewnianych zostawiamy dylatację pomiędzy ścianą, a podłogą drewnianą o szerokości ok. 1,5 cm. Wydawałby się, że powody dla których je wykonujemy są powszechnie znane, ale dla przypomnienia przedstawiamy je poniżej:

1. Oczywistym powodem jest skłonność drewna do pracy i związane z tym pojęcie skurczu, a co za tym idzie pozostawienie miejsca na pracę drewna

2. Kolejnym powodem jest odizolowanie podłogi drewnianej od ściany, ponieważ drewno może punktowo zawilgocić się od wilgotnej ściany. Skutkiem mogą być punktowe lub większe powierzchniowo uszkodzenia podłogi

3. Każdy spoina klejowa po wieloletnim użytkowaniu starzeje się, tak więc dylatacja uchroni nas przed skutkiem większej pracy drewna związanym ze słabszym wiązaniem przez klej

4. Sytuacje wyjątkowe np. zalanie podłogi wodą, może/ale nie musi uchronić nas przed podniesieniem podłogi

5. Umożliwia montaż podłogi, która posiada pióro-wpust

6. W przypadku podłóg układanych na konstrukcji drewnianej np. podłogi sportowe przybijane na podłogę ślepą, całość należy dylatować, ponieważ ten typ konstrukcji "pracuje w całości"

7. Większą dylatację możemy zostawić w przypadku podłóg "trudnych", również jeżeli zakładamy, że warunki wilgotnościowe powietrza mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie drewna


Podstawowe rodzaje kleju do parkietu:
- kleje rozpuszczalnikowy na bazie żywic syntetycznych(do klejenia parkietu, mozaiki)
- kleje na bazie żywic poliuretanowych i epoksydowych(jednoskładnikowe i dwuskładnikowe używane do klejenia deski, egzotyków, podłóg gotowych)
- kleje dyspersyjne(na bazie wody -ekologiczne i coraz bardziej popularne)
- kleje silanowe

 

 

 

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax