Parkiet na ogrzewaniu podłogowym

Czy wiesz, że ... Zapraszam do podzielenia się z innymi użytkownikami wiedzą na tematy związane ogólnie z drewnem.
admin
Administrator
Posty: 42
Rejestracja: 08 gru 2010, 21:40

Parkiet na ogrzewaniu podłogowym

Postautor: admin » 28 gru 2010, 18:23

Zgodnie z normą EN-1264 parkiet lity, deski, parkiet przemysłowy do grubości 23 mm, a nawet bruk drewniany do 30 mm, można kleić do podkładu grzewczego, np. dwuskładnikowym klejem poliuretanowym.

Układanie drewnianych podłóg na ogrzewaniu podłogowym jest możliwe, ale ze względu na higroskopijne właściwości drewna oraz jego wrażliwość na wpływy temperatury i zmiany wilgotności względnej powietrza, wymaga doświadczenia, zachowania szczególnego reżimu technologicznego oraz wiedzy na ten temat. Uczestnikami wykonawstwa są dwie ekipy, które powinny ze sobą ściśle współpracować. Pierwsza ekipa instaluje ogrzewanie podłogowe i kładzie jastrych, z reguły cementowy lub anhydrytowy. Obowiązkiem tej ekipy jest wygrzanie podłoża i sporządzenie stosownego protokółu. Wilgotność jastrychu należy zmierzyć wilgotnościomierzem CM i powinna ona wynosić: dla jastrychu cementowego 1,8%, a dla jastrychu anhydrytowego 0,3%. Jeśli pomiary wilgotności jastrychu wykazały odpowiednią wilgotność i nie upłynął dłuższy czas niż tydzień od zakończenia jego wygrzewania, można przystąpić do układania podłogi. Ekipa parkieciarzy również powinna wykazać się dużym doświadczeniem. Wybierając gatunek drewna, z którego będzie ułożona podłoga należy się kierować przede wszystkim niskim współczynnikiem skurczu i rozkurczu oraz długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Takie właściwości posiadają np. merbau, iroko, doussie. Ważnym czynnikiem jest grubość i wielkość elementów z których montuje się podłogę. Gruby element stawia zbyt duży opór cieplny,zaś duży (szeroki) zsychając się, pozostawi większe szczeliny, niż mały (wąski). Parametry opisane wyżej spełniają parkiety nie grubsze niż 15 mm. Mogą być z drewna litego,klejone dwuwarstwowo lub klejone wielowarstwowo. Krzyżowa budowa parkietów(desek) dwuwarstwowych i wielowarstwowych powoduje, że ich stabilność mocno wzrasta, znacznie wpływając na utrzymanie swoich wymiarów i kształtu. W przypadku zdecydowania się na montaż parkietu lub mozaiki należy stosować odpowiedni klej, który zachowa elastyczność w trakcie długoletniego użytkowania podłogi na ogrzewaniu podłogowym. Zaleca się stosowanie dwuskładnikowych klejów poliuretanowych, które zachowują elastyczność. Podobnie wielką uwagę należy zwrócić na sposób wykończenia podłogi. Szczególnie wart polecenia w przypadku ogrzewania podłogowego jest olej.


Należy pamiętać, że parkiet na ogrzewanej podłodze jest bardziej wrażliwy na działanie wilgoci niż parkiet na nie ogrzewanym podłożu. Przyczyną tego jest występowanie większej różnicy między stanem największego wysuszenia i stanem największego zawilgocenia parkietu.

Układanie podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym wymaga uwzględnienia wielu czynników, związanych z pracą systemu grzewczego, własnościami drewna i innymi materiałami pomocniczymi. Z tego względu zaleca sie dużą ostrożność przy wyborze zarówno drewna na podłogę jak i systemu grzewczego. Te dwa czynniki tj. system ogrzewania podłogowego oraz rodzaj podłogi muszą zastać starannie dobrane na etapie projektowania.

Wymagania:

1. Cała powierzchnia podłogi musi być ogrzewana.

2. Temperatura powierzchni podłogi nie może być nagrzewana powyżej 26*C. Ta wartość temperatury jest maksymalną dopuszczalną na powierzchni podłogi.

3. Temperatura w czasie montowania podłogi powinna wynosić około 18 - 22*C. Wymóg ten dotyczy zarówno podłoża jak i pomieszczenia.

4. Wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 40% - 60% przed montażem jak i po jego wykonaniu.

Układając parkiet na ogrzewaniu podłogowym należy liczyć się z dwukrotnie większymi zmianami wymiarów elementów drewnianych w cyklu lato/zima, niż to ma miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania.

Pielęgnowanie posadzki. Po ułożeniu parkietu należy powoli (jednorazowo nie więcej niż o 5*C) podnosić temperaturę ogrzewania do maksymalnej. Podczas eksploatacji nie powinno się dopuszczać do szybszych zmian temperatury posadzki. Trzeba też pamiętać, że parkiet na ogrzewanej podłodze jest bardziej wrażliwy na działanie wilgoci i wody niż parkiet na nieogrzewanym podłożu - bo większa jest różnica między stanem największego wysuszenia i stanem największego zawilgocenia parkietu. W miesiącach zimowych, czyli w okresie grzewczym, nieuniknione jest powstawanie szczelin, zwłaszcza na czołach deszczułek, ale także i desek parkietu warstwowego. Latem szczeliny między poszczególnymi deskami zwykle zanikają.

Wróć do „Baza wiedzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości