Lakiery HartzLack

Kolejną grupą lakierów do parkietu i podłogi drewnianej są lakiery firmy HartzLack. Dystrybutorem tej grupy lakierów jest firma Venga, która zajmuje się lakierami do zabezpieczania drewna od ponad dwudziestu lat. Wiele lat temu lakier chemiczny HartzLack był jednym z najbardziej rozpowszechnionych i popularnych lakierów w naszym kraju. Obecnie produkty tej firmy są bardzo często stosowane, a niektóre z nich zdobyły miano produktów roku. Charakteryzuje je wysoka jakość i cena, która nie jest wygórowana.

Lakiery podkładowe HartzLack

Pierwszy z opisanych tu produktów jest lakier podkładowy A Ground. Przeznaczony jest do gruntowania wszystkich rodzajów podłóg drewnianych, z wyjątkiem niektórych gatunków drewna egzotycznego. Nie przyciemnia kolorystyki podłogi i wnika głęboko w strukturę drewna, głównie polecany jest pod lakiery wodorozcieńczalne. Wydajność lakieru to 100-120 ml/2 przy jednokrotnym nałożeniu. Lakierowanie lakierem nawierzchniowym wykonujemy po całkowitym wyschnięciu podkładu. Lakieru tego nie matowimy, chyba, że czas od nałożenia lakieru podkładowego jest dłuższy niż 8 godzin. Z praktycznych uwag warto zaznaczyć, że czasem przy trudnych warunkach atmosferycznych warto nałożyć ten lakier podkładowy dwukrotnie. Podczas matowienia lakieru należy zwrócić uwagę, czy nie występują przebarwienia i plamy, wtedy koniecznie nakładamy jeszcze jedną warstwę lakieru podkładowego.

Drugi to lakier podkładowy ATS Primer Extra Block. Ten lakier podkładowy przeznaczony do każdego rodzaju podłogi i gatunku drewna, a szczególnie przeznaczony do gatunków egzotycznych, do drewna po obróbce termicznej i gatunków zawierających duże ilości żywic np. sosna. Składniki tego podkładu zatrzymują i związują oleje oraz garbniki, a dzięki temu na drewnie po lakierowaniu nie występują przebarwienia. Wydajność tego lakieru podkładowego to 100-120 ml/2 i stosujemy go pod lakiery wodorozcieńczalne. Z doświadczeń praktycznych, jeżeli położymy go dwukrotnie, to uzyskamy wygląd podłogi, która odpowiada jednej warstwie lakieru nawierzchniowego. Lakier warty polecenia pod każdy rodzaj lakieru wodnego firmy HartzLack.

Kolejnym lakierem jest lakier podkładowy NC Egzotenground, który jest lakierem podkładowym rozpuszczalnikowym na bazie alkoholu. Lakier ten szczególnie polecany pod egzotyczne gatunki drewna, działając jako bariera izolująca zawarte w nich substancje oleiste. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością, zachowuje naturalny kolor drewna egzotycznego oraz bardzo szybkim czasem schnięcia. Aplikacja tego lakieru powinna być bardzo dokładna, a szlif podłogi należy wykonać bardzo precyzyjnie, ponieważ ten lakier wyciągnie wszystkie niedociągnięcia. Zużycie tego lakieru to 100-120 ml/m2, co nam daje 10 m2 z jednego litra.

.

Lakiery jednoskładnikowe HartzLack

Pierwszym opisanym lakierem jest lakier rozpuszczalnikowy HartzLack Super Strong HS. Jest to lakier chemiczny na bazie żywic poliuretanowych w technologii High Strengh, która zwiększa ochronę parkietu o około 25%. Według producenta szczególnie nadaje się do zabezpieczania sal sportowych i obiektów o dużym natężeniu ruchu. Poprzednio bardzo często stosowany, ale obecnie ze względu na bardzo intensywny zapach oraz żółknięcie podłogi po pewnym czasie od lakierowania coraz rzadziej używany przez firmy parkieciarskie. Występuje w wersji mat, półmat i połysk, jego zużycie to 100-120 ml/m2 na jedną warstwę, a pełną twardość uzyskuje po 7 dniach od lakierowania. Wersja połysk spełnia normy do lakierowania sal sportowych tzw. wersja Sport. Nakładamy go wałkiem lub pędzlem dbając o bardzo dobrą wentylację pomieszczenia podczas lakierowania. Uwaga, lakier może przebarwiać świeżą farbę na ścianach podczas lakierowania. Reasumując jest to twardy lakier, ale ze względu na bardzo intensywny zapach i brak możliwości zachowania naturalnej kolorystyki podłogi jest coraz rzadziej używany do zabezpieczania podłóg. Ponadto podczas lakierowania mogą pojawić się problemy z rozlewnością lakieru, która może być związana z nieodpowiednią wilgotnością i temperaturą pomieszczenia, lakier może "pryszczyć".

Kolejnym lakierem jest lakier jednoskładnikowy APU-1 SuperSmoothFormula(SSF). Generalnie jest to lakier przeznaczony do pomieszczeń o średnim i małym natężeniu ruchu, a formuła SSF daje nam bardzo gładką powierzchnię zabezpieczonej tym lakierem podłogi. Możemy go nakładać na wszystkie rodzaje podłóg, które wcześniej należy zagruntować lakierem podkładowym. Jego zaletą jest brak żółknięcia pod wpływem światła i łatwość aplikacji. Występuje w 3 wersjach:mat, półmat i połysk, a jego wydajność to standardowo 100-120 ml/2 na jedną warstwę. Nakładamy go wałkiem mikro-fazowym, a jeżeli dodatkowo nałożymy go między-warstwowo blachą parkieciarską to uzyskamy lepszy efekt wizualny. Optymalne warunki pracy podczas lakierowania to temperatura pomieszczenia ok.15-25 stopni C, wilgotność powietrza ok.50%, a optymalna wilgotność drewna 8-10%(max.12%). Podsumowując, jest to lakier łatwy w aplikacji oraz estetycznym wyglądzie końcowym.

.

Lakiery dwuskładnikowe HartzLack

Pierwszym z opisanych tu lakierów jest lakier dwuskładnikowy APU-2 SSF. Ten lakier poliuretanowy w fazie wodnej do parkietu jest jednym z najczęściej stosowanym przez parkieciarzy do zabezpieczania podłóg drewnianych. Przeznaczony jest do pomieszczeń silnie eksploatowanych oraz nadaje się na wszystkie gatunki drewna. Nie żółknie pod wpływem światła, a dzięki formule SSF uzyskujemy bardzo gładkie podłogi. Występuje w 3 wariantach:połysk, półmat i jedwabisty mat, ale najczęściej inwestorzy decydują się na wersją półmatową. Zużycie podczas lakierowania to 100-120 ml/m2 na każdą warstwę, zachowując warunki wilgotnościowe i temperaturę analogicznie jak podczas aplikacji lakieru APU-1. Z praktycznych porad, jeżeli masę wymieszamy z utwardzaczem na 0,5 godziny przed lakierowaniem, to lakier będzie bardzo dobrze rozpływał się na powierzchni lakierowanej podłogi. Drugą warstwę lakieru nakładamy po około 8 godzinach, uprzednio matowiąc powierzchnię podłogi. Pełne utwardzenie następuje po około 7 dniach i w tym czasie należy ostrożnie korzystać z podłogi i nie przykrywać jej n. dywanem.

Drugi z przedstawionych lakierów to lakier dwuskładnikowy K2 Platinium. Jest poliuretanowy lakier wodny oparty o technologię Aqua TecSystem, która pozwala na jego stosowanie w pomieszczeniach bardzo silnie obciążonych. Zawiera on bardzo małą ilość rozpuszczalników, a ponadto warto podkreślić, że został uznany produktem wykonawcy w 2012 roku. Występuje w 3 wersjach: pół-połysk, półmat i mat, ale najczęściej stosowana jest jego półmatowa wersja, tak jak w przypadku APU-2. Podczas lakierowania wilgotność i temperatura powietrza powinny wynosić odpowiednio ok. 50% i 17-25 stopni C. Zaletą jest możliwość szybszego nakładania 2 warstwy lakieru, a mianowicie już od 2 do 6 godzin po pierwszym lakierowaniu. Wydajność tego lakieru to ok. 10 m2 z 1 litra lakieru na jedną warstwę, a pełne utwardzenie następuje po ok. tygodniu. Generalnie lakier godzien polecenia, a na jego korzyść dodatkowo przemawia stosunek ceny do jakości.

.

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax