Renowacje i naprawy parkietów, posadzek

Renowacja podłóg drewnianych należy do bardzo ważnego segmentu usług parkieciarskich. Usługi wiążą się ściśle ze specyficzną budową materiału jakim jest drewno i wiadomo, że po pewnym czasie każda podłoga wymaga odnowienia lub odświeżenia. Renowacja podłogi lakierowanej polega na zeszlifowaniu warstwy lakieru i wyrównaniu ewentualnych nierówności spowodowanych pracą drewna, uzupełnieniu ubytków poprzez szpachlowanie oraz ponowne polakierowanie. Renowacja parkietu olejowanego z reguły nie wymaga podjęcia tak radykalnych kroków, często wystarczy ponowne olejowanie po uprzednim oczyszczeniu powierzchni podłogi za pomocą odpowiednich środków.

W wielu przypadkach musimy również ponownie przykleić lub wymienić luźne(uszkodzone) elementy podłogi. O ile w przypadku mozaiki możemy łatwo wymienić(naprawić) pojedynczy element, to przy podłogach na pióro- wpust np. parkiet jest to znacznie trudniejsze. Do naprawy odspojonego (odklejonego) elementu parkietu czy deski używamy specjalnych klejów twardniejących pod wpływem wilgoci np. Gutoid MP 100 lub szybkoschnących dwuskładnikowych żywic np. Wakol  PS 205, której również używamy podczas naprawy pęknięć w posadzkach.


Podłoże słabe należy koniecznie wzmacniać używając do tego specjalnych gruntów na bazie poliuretanów, żywic, krzemianów lub/i specjalnych mat, które przenoszą na siebie pracę drewna(niwelują naprężenia) np. mata odsprzęgająca Multimoll firmy Uzin. Również w sytuacji, gdy wilgotność podłoża jest za wysoka stosuje się grunty odcinające wilgoć (nawet do 5% CM), chociaż w przypadku 4-5% zalecałbym dużą ostrożność. Przed przystąpieniem do układania należy sprawdzić izolację przeciwwilgociową posadzki tzn. czy jest wywinięta ponad posadzkę, aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z zawilgoceniem podłogi drewnianej. W przypadku, gdy podłoże jest spękane naprawa polega na nacięciu wzdłużnym oraz poprzecznym szczelin w posadzce i zalaniu ich specjalnymi żywicami(z wyjątkiem dylatacji konstrukcyjnych), a następnie włożeniu klamer w nacięcia poprzeczne- klamrowanie posadzki.

Na zdjęciach poniżej widzimy poszczególne etapy klamrowania posadzki, od nacięcia wzdłużnego i poprzecznego, po zamontowanie klamer i zalanie ich żywicą Wakol PS 205. Na drugi zdjęciu pokazane są kamienie ścierne, które są używane do szlifowania posadzek.

 

Wylewanie mas samopoziomujących- podstawowe zasady

W sytuacji nierówności posadzki lub konieczności podniesienia poziomu do ułożonego gresu(terakoty) używamy mas samopoziomujących lub szpachlowych pamiętając o kilku bardzo ważnych regułach:
-masa musi być przeznaczona pod podłogi drewniane(spełniająca wszystkie parametry wytrzymałościowe)
-przed wylaniem masy podłoże należy przeszlifować i zagruntować
-ściśle przestrzegać zaleceń producenta odnośnie zawartości wody dolewanej do wymieszania i czasu schnięcia wylewki
-przed ułożeniem podłogi drewnianej wylewkę należy również przeszlifować

Filmy z renowacji parkietu i innych rodzajów podłóg drewnianych oraz naprawy posadzek i podłogi z drewna

Pierwszy film pokazuje renowację parkietu dębowego. Parkiet dębowy po wielu latach użytkowania wycyklinowano, zaszpachlowano i polakierowano lakierem APU-2 SSF firmy Hartz Lack. Dodatkowym elementem, który zmienił wygląd podłogi i pomieszczenia były listwy białe i ćwierćwałek z MDF. Stan początkowy i efekt finalny zobaczą Państwo na tym filmie.

Drugi film jest autorstwa firmy Loba-Wakol, która jest wiodącym producentem chemii do podłóg. Na filmie widzimy technikę użycia żywicy PS 205 podczas klamrowania pęknięć w posadzce. Warto zwrócić na to uwagę podczas montażu podłóg drewnianych w naszych wnętrzach.

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax