Olejowanie i woskowanie podłogi

dąb wędzony po konserwacji olejuOlejowanie to coraz bardziej popularny i jednocześnie najstarszy sposób zabezpieczenia podłóg drewnianych. Olej wydobywa  usłojenie drewna, pogłębia jego kolorystykę i uwidacznia jego urok . Powierzchnia podłogi uzyskuje naturalny wygląd, nie pęka, nie łuszczy się i nie rozwarstwia się. W przeciwieństwie do lakieru nie tworzy powłoki pokrywającej parkiet czyli tzw. „filmu”. Pory deski są otwarte co czyni je bardziej odporne na zmiany wilgotności, są znacznie bardziej stabilne wymiarowo. Olej powoduje niewielkie tłumienie przyjmowania (adsorpcji) wilgoci z powietrza i oddawania (desorpcji) go z powrotem, a tym samym szybką i odwracalną reakcję posadzki drewnianej na zmieniające się warunki klimatyczne. Umożliwia dyfuzję powietrza przez parkiet, przez to redukuje efekt “łódkowania” i świetnie nadaje się na ogrzewanie podłogowe.

Oleje po naniesieniu na podłogę drewnianą utwardzają się oksydacyjnie-za pomocą tlenu zawartego w powietrzu lub przy udziale światła UV. Przykładowo podłogi gotowe olejowane są zabezpieczane olejem utwardzanym światłem UV. Podłoga olejowana tradycyjnie jest bardziej naturalna w wyglądzie i dotyku od utwardzanej promieniami UV. W przeciwieństwie do olejów UV,  oleje naturalne nie tworzą powłoki, lecz wnikają głęboko w pory drewna. Również renowacja podłogi olejowanej nie wymaga konieczności cyklinowania całej powierzchni parkietu,  można to wykonać punktowo. Podłogi olejowane szczególnie nadają się do pomieszczeń o dużym obciążeniu ruchem (biura, sale taneczne i inne), łazienki i kuchnie oraz tarasy drewniane.

Oleje możemy podzielić na nietwardniejące (naturalne) np. lniane, słonecznikowe i oleje twardniejące  zawierające rozpuszczalniki i żywice. Im większa ilość żywic tym szybszy jest czas schnięcia i utwardzania oleju, są to tzw. oleje high-solid. Coraz częściej nakładane są oleje koloryzujące oraz modyfikowane, które możemy polakierować. Alternatywą dla olejowania podłogi jest woskowanie. Wosk w przeciwieństwie do oleju nie penetruje głęboko parkietu, pozostawia na powierzchni cienką warstwę (delikatny połysk) chroniącą drewno przed wnikaniem zanieczyszczeń. Same woski muszą być systematycznie uzupełniane i polerowane. Występują też systemy olejowo-woskowe, które penetrują dość głęboko podłogi jednocześnie tworząc powierzchniową warstwę zabezpieczającą. Nakładanie oleju powinno odbywać się ściśle według wskazań producenta, a pady czy szmaty używane podczas olejowania należy włożyć do wody lub wynieść na zewnątrz, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo samozapłonu.

 

Filmy przedstawiające wykonanie usługi olejowania

Na pierwszym filmie przedstawione są deski sosnowe po renowacji, która polegała na zmianie koloru podłogi sosnowej. Usługę te wykonano przy użyciu oleju koloryzującego firmy Woca. Po szlifowaniu desek wykonano olejowanie podłogi sosnowej stosując olej koloryzujący wymienionej wyżej firmy. Na tym filmie zobaczymy w jaki sposób wykonujemy barwienie desek sosnowych, które diametralnie zmieniło ich wygląd i nadało im nowego wyrazu. Kolor podłogi pasuje do aranżacji całego pomieszczenia oraz jest zgodny z oczekiwaniami inwestora.

Drugi film, to również deski sosnowe po wykonanej usłudze barwienia. W tym przypadku jest to olejowanie deski sosnowej na kolor szary, który dał nam bardzo ciekawe wybarwienie drewna sosnowego. Film obrazuje przebieg całej usługi olejowania, od nakładania oleju koloryzującego firmy Woca, poprzez wcieranie i zbieranie nadmiaru oleju, do polerowania. Szara podłoga sosnowa jest alternatywą dla tradycyjnej metody wykończenia podłóg drewnianych, jaką jest lakierowanie. W tym przypadku kolor szary pasował do całego wykończenia i wyposażenia wnętrza.

Trzeci film to znowu deski sosnowe, tym razem wykonujemy bielenie podłogi. Podłogi olejowane na biało to obecnie bardzo popularny i modny trend wykańczania podłóg drewnianych. Na tym filmie usługę wykonano na nowo położonych deskach sosnowych, które po cyklinowaniu zostały zabezpieczone białym olejem firmy Woca. Wygląd podłogi po takim wykończeniu zobaczymy na tym filmie i może po jego obejrzeniu "posiadacze" desek sosnowych zdecydują się na taką zmianę kolorystyki podłogi.

Czwarty film jest o olejowaniu podłogi z desek dębowych w systemie firmy Osmo. Do wykonania tej usługi użyto oleju dekoracyjnego(koloryzującego), który został zabezpieczony woskiem twardym. Film obrazuje cały proces wykończenia podłogi, czyli sposób w jaki nakładamy olej w kolorze na deski dębowe, a następnie jak go zabezpieczamy woskiem twardym. System firmy Osmo to olejo-woski, które są alternatywą dla olejowania przy zastosowaniu olejów naturalnych, pokazanych na trzech poprzednich filmach.

Z kolei piąty film przedstawia olejowanie podłogi egzotycznej palisander, które wykonano przy użyciu naturalnego oleju dwuskładnikowego ImpactOil firmy Loba.Jednym z elementów tej usługi było szlifowanie, a następnie olejowanie stopni i podstopni wykonanych z parkietu palisander. Na filmie właśnie ten element usługi oraz olejowanie powierzchni podłogi, która tworzyła elipsę zostały podkreślone. Prace te wykonane zostały w centrum handlowym, które będzie miało duże natężenie ruchu. Olej ImpactOil doskonale nadaje sie do olejowania takich powierzchni, które wymagają zabezpieczenia o bardzo wysokiej trwałości. Dodatkową zaletą tego oleju jest zdecydowanie szybsze utwardzenie oleju, dzięki utwardzaczowi, który wchodzi w skład tego oleju. 

Szósty film to kontynuacja poprzedniego filmu, który przedstawiał olejowanie podłogi w centrum handlowym. W tym filmie uwaga skupiona jest na olejowaniu głównej powierzchni podłogi z parkietu palisander. Dodatkowym elementem tu pokazanym jest sposób wykonania dylatacji, którą zastosowaliśmy w przypadku tej podłogi. Najczęściej używany do tego celu jest korek, ale lepszym rozwiązaniem jest elastyczny wypełniacz Sika, który tu został zastosowany. Ten wypełniacz możemy dopasować kolorystycznie do danego gatunku drewna, wystepuje on w 6 kolorach.

 

 

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax