Podłogi egzotyczne

Podejmując decyzję o montażu podłogi drewnianej, możemy wybierać między "naszymi" gatunkami drewna, albo drewnem egzotycznym, które obecnie jest sprowadzane do Polski. Rodzime gatunki drewna, które znamy od lat, z pewnością nie mają przed nami tajemnic - ale, ich naturalne kolorystyka i usłojenie nie są zbyt urozmaicone. Drewno z "egzotyków" jest pod tym względem o wiele bardziej atrakcyjne; niestety, mogą nas przykro zaskoczyć.

Podłogi z drewna egzotycznego mają niespotykaną w gatunkach krajowych kolorystykę i układ słojów. Szeroka paleta barw, intensywne odcienie i wysoka twardość stwarzają niepowtarzalny klimat oraz podkreślają indywidualny charakter każdego pomieszczenia. Ponadto podłogi egzotyczne oferują niezwykłe właściwości fizyczne i mechaniczne. Atutem większości gatunków jest bardzo duża twardość i stabilność wymiarowa. Powyższe zalety pozwalają na ich układanie w pomieszczeniach o bardzo dużym natężeniu ruchu, jak i na zewnątrz np. tarasy drewniane. W sprzedaży dostępnych jest kilkadziesiąt gatunków podłóg egzotycznych. Kupując parkiet lub deski z drewna egzotycznego powinniśmy brać pod uwagę nie tylko jego kolorystykę czy usłojenie, ale także właściwości fizyczne. Na tej podstawie możemy zdecydować o tym, czy dany gatunek nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych, tarasów drewnianych czy łazienek.

Różnice pomiędzy drewnem egotycznym, a krajowym

1. Usłojenie

Kompletnie inne warunki, w jakich rosną drzewa lasów tropikalnych(wegetacja, która trwa przez cały rok), powoduje to, że drewno egzotyczne nie ma widocznych przyrostów rocznych/słoi, tak charakterystycznych np. dla naszego dębu lub jesionu.

2. Skład drewna egzotycznego.

W skład drewna z gatunków egzotycznych wchodzą m.in. olejki, gumożywice, garbniki itd., które sa naturalnym impregnatem. Drewno egzotyczne jest nimi silnie nasycone, dzięki temu charakteryzuje się naturalną trwałością. Efektem jest bardzo duża odporności na czynniki biologiczne, czyli, krótko mówiąc, owady i inne formy biologiczne "omijają je z daleka".

3. Kolorystyka i układ włókien drewna

Związki zawarte w drewnie egzotycznym powodują także powstanie intensywnego zabarwienia od cytrynowego, poprzez pomarańcz, fiolet do czarnego, które jest jego cechą charakterystyczną oraz wyjątkowym atutem. Kolejną cechą, która wyróżnia drewno egzotyczne jest układ włókien, który może być np. falisty lub pasiasty. Tego typu układ włókien utrudnia jego obróbkę np. cyklinowanie, ale za to czyni drewno egzotyczne zdecydowanie bardziej atrakcyjne Takie włókna różnicują odbicie światła, co skutkuje powstawaniem na powierzchni takich podłóg wyraźnie ciemniejszych i jaśniejszych obszarów. Daje to wrażenie żywiej i mieniącej się podłogi, a jest to niezwykle efektowne.

Najczęściej spotykane w sprzedaży gatunki to: merbau, teak, jatoba, doussie, iroko, wenge, lapacho, sucupira, orzech. Układanie i cyklinowanie podłóg egzotycznych może sprawiać trudności ze względu na twardość i związane z tym szybsze tępienie narzędzi używanych do układania podłóg, a także szybsze zużycie taśm szlifierskich podczas cyklinowania. Lakierowanie podłóg egzotycznych w większości gatunków jest utrudnione ze względu na zawartość w drewnie substancji oleistych, dlatego należy używać lakierów podkładowych, które niwelują wpływ tych substancji na lakier. Najlepszą metodą zabezpieczania podłóg egzotycznych jest olejowanie, nadaje ono niepowtarzalny wygląd podłodze i niweluje kłopoty związane z lakierowaniem.

Wracając do właściwości fizycznych danego gatunku drewna, bardzo ważna jest stabilność oraz twardość. Od stabilności drewna zależy jego reakcja na zmieniające się warunki wilgotnościowe pomieszczenia- wilgotność i temperatura powietrza, bardzo ważne jest również posadzka o odpowiednich parametrach, która "wytrzyma pracę" drewna. Poniżej przedstawiona jest tabela obrazująca stabilność niektórych gatunków drewna egzotycznego oraz dla porównania kilku krajowych, w oparciu o współczynnik skurczu objętościowego. Im wyższa wartość tym "trudniejsze" drewno.

Gatunek drewna graficzne odwzorowanie współczynnika skurczu objętościowego skurcz objętościowy w %
grab ________________________________________________________________________________ 19,70%
buk _______________________________________________________________________ 17,60%
kempas ____________________________________________________________________ 17.00%
brzoza __________________________________________________ 14,20%
klon __________________________________________________ 14,20%
badi ____________________________________________ 12,70%
jatoba ____________________________________________ 12,70%
sapella ___________________________________________ 12,60%
dąb ___________________________________________ 12,60%
sosna __________________________________________ 12,40%
ipe ______________________________________ 10,80%
avodire ____________________________________ 10,50%
iroko __________________________________ 9,80%
acajou ________________________________ 9,10%
teak _____________________________ 8,20%
merbau ____________________________ 8,00%
doussie ________________________ 6,90%

Legenda:

___________- drewno bardzo mało stabilne

___________- drewno średnio stabilne

___________- drewno stabilne

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax