Oleje i woski do parkietu oraz podłogi drewnianej

Na wstępie warto napisać kilka słów na temat samego olejowania, które jest jedną z technik zabezpieczania parkietu, desek podłogowych oraz mozaiki drewnianej. Olejowanie drewna to najbardziej naturalna technika wykończeniowa podłóg drewnianych, która zabezpiecza drewno od wewnątrz, w przeciwieństwie do lakierowania, które tworzy powłokę na powierzchni podłogi. Podobny efekt jak przy lakierowaniu uzyskamy stosując woski, które również tworzą powłoki, ale w przeciwieństwie do lakieru możemy dokonywać na nich punktowych napraw. Generalnie oleje do podłóg drewnianych dzielimy na oleje naturalne i olejowoski/woski.

Oleje naturalne nie tworzą żadnych powłok na podłogach, zabezpieczają drewno od wewnątrz i zawsze są matowe, czyli powierzchnia parkietu, deski podłogowej lub mozaiki drewnianej jest bardzo naturalna. W przeciwieństwie do nich olejowoski, tworzą "film", który daje podłodze wygląd delikatnego półmatu, ale konserwacja i pielęgnacja tak zabezpieczonych podłóg jest bardziej pracochłonna, w przeciwieństwie do olejów naturalnych. Oczywiście w każdej z tych grup występują oleje koloryzujące, które zdobywają coraz więcej zwolenników.

Wiele firm produkuje oleje i olejowoski, które stosuję w swojej pracy np. Loba, Woca, Bona, Osmo, Faxe i inne. W dalszej części opiszę te, które moim subiektywnym zdaniem najlepiej nadają się do zabezpieczania podłóg drewnianych. Postaram się je opisać pod kątem ich właściwości i przydatności do różnych gatunków drewna, bazując na własnym doświadczeniu zawodowym. 

 

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax