Warunki techniczne wykonania podłogi drewnianej

Jak powinno się ułożyć i wykończyć podłogę drewnianą?

Podczas wykonywania prac przy układaniu, cyklinowaniu, lakierowaniu bądź olejowaniu podłogi drewnianej należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad, które postaram się Państwu w tym artykule przybliżyć.

1. Powszechnie uważa się, że parkiet, deski podłogowe lub inny rodzaj podłóg drewnianych powinien być przyklejony na całej swej powierzchni do posadzki. Nie jest to prawdą, różne źródła podają, że przyklejenie w granicach 60-70% uważa się za wystarczające. Fizycznie jest niemożliwe przyklejenie w 100%, ponieważ zarówno posadzka jak i elementy drewniane nie są idealnie wykonane. Ważne jest, aby elementy nie uginały się(nie klawiszowały) podczas ruchu po podłodze.

2. Poziom równości posadzki opisany został już wcześniej, ale w tej kwesti powinno sie zmienić podejście inwestora do odbioru posadzki po ich wylaniu. Przeważnie to parkieciarz jest odpowiedzialny za pomiar jej równości, a powinno być tak, że to od posadzkarza powinno się żądać wykonania posadzki zgodnie z normami i potwierdzający to protokół odbioru.

3. Kolejny element to szczeliny, które występują bądź nie podczas układania podłogi. Jak wszyscy wiemy elementy drewniane posiadają swoją tolerancję błędu i jeśli dodamy do tego drobne nierówności posadzki niewielkie szczeliny nie są błędem wykonawczym. Przyjmuje się, że wielkość szczelin na nowo ułożonej, jak też wykończonej podłodze nie powinny przekroczyć 0,4 mm, poza tym dopuszczalne jest występowanie 3 szczelin o szerokości 0,8 mm na powierzchni 1 m2. Oczywiście do każdej podłogi należy podchodzić indywidualnie, podłogi przemysłowe typu mozaika przemysłowa, bruk drewniany będą miały siłą rzeczy większe szczeliny, co jest ściśle związane z ich charakterystyką.

4. Podłoga po lakierowaniu i olejowaniu powinna być jednolita, bez zacieków. Nie zaliczamy do wad drobne pojedyncze grudki kurzu czy też pojedyńcze włosy, ponieważ prace wykończeniowe wykonywane są w warunkach budowlanych i niemożliwe jest stworzenie takich warunków jak np. w komorze lakierniczej. Ważne jest aby te drobne wtrącenia nie zakłócały wizerunku całej podłogi oraz nie występowały na całej powierzchni. Czasem zdaża się pytanie, dlaczego widoczne są sęki lub usłojenie podłogi(w domyśle nie są zalane lakierem)? Lakier czy olej właśnie eksponuje te naturalne walory i je podkreśla, co jest podstawowym atutem podłóg drewnianych.

5. Ostatnim elementem, ale bardzo ważnym, stanowiącym często o ostatecznym kształcie podłogi są listwy przypodłogowe i cokoły. Mocujemy je przy pomocy gwoździ(sztyftów) lub kleju montażowego, przeważnie za pomocą jednego i drugiego. Naturalnie nie każdy rodzaj listwy pasuje do każdego rodzaju podłogi, np. do mozaiki czy też parkietu w starym budownictwie nie zamocujemy cokołu, ponieważ nie dopasujemy go do nierównych ścian i posadzki, które zazwyczaj występują w tym typie budownictwa.

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax