Układanie tarasów drewnianych

Taras drewniany- drewno na zewnątrz domu. Popularność tarasów wzrosła w ostatnich czasach ze względu na ich uniwersalne zastosowanie w projektowaniu architektury przydomowej. Używamy desek tarasowych przy wykonywaniu pomostów, ścieżek, obudowywania basenów, pergoli oraz oczywiście samych tarasów drewnianych. Elementy te świetnie wkomponowują się w otoczenie, tworząc estetyczne i ładne kompozycje.

Tarasy dzielimy na tarasy ziemne i na podbudowie, ze względu na sposób konstrukcji. Montaż na podbudowie to istniejąca wylewka betonowa na której montowana jest konstrukcja składająca się z legarów i desek tarasowych odpowiednio mocowanych. Innym rodzajem tarasu jest tzw. taras ziemny na który składają się betonowe lub drewniane słupy, legary(kratownica) i deski tarasowe. Istnieją jeszcze tarasy kompozytowe czyli  drewno w połączeniu z polimerem -tworzywem sztucznym, których układanie jest stosunkowo proste. Deski tarasowe mocowane są za pomocą nierdzewnych(mosiężnych) wkrętów typu SPAX lub w systemach bez użycia wkrętów za pomocą różnego rodzaju łączników, klipsów. Legary izolujemy od podłoża za pomocą specjalnych podkładek. Zarówno legary jak i  deski powinny być z tego samego gatunku drewna.

Po ułożeniu tarasu  i jego oczyszczeniu zabezpieczamy go olejem. Deski tarasowe to przede wszystkim gatunki egzotyczne charakteryzujące się odpornością na wilgoć, czynniki biologiczne oraz dużą wytrzymałością takie jak: bangkirai, grapia, massaranduba, ipe, cumaru, tatajuba, teak, ipe, modrzew syberyjski oraz sosnowe, świerkowe, które niestety są mało stabilne i miękkie. Niedocenianym, a na pewno wartym uwagi drewnem jest modrzew. Jest pięknym materiałem na tarasy drewniane, a ze względu na niską gęstość jest przyjemny przy kontakcie z bosą stopą. Elementy deskowe mogą być gładkie jak i ryflowane(żłobione)-są antypoślizgowe i odprowadzające dobrze wodę. Bardzo ważna jest konserwacja tarasu drewnianego, którą należy przeprowadzać 1-2 razy w roku, aby zachować naturalny koloryt drewna oraz zapobiec jego szarzeniu i ciemnieniu. Należy pamiętać o prawidłowej odległości pomiędzy legarami, która zależy od grubości i szerokości deski tarasowej(ilustracja poniżej).

 

 

Rozstaw legarów w zależności od szerokości i grubości deski tarasowej

 


Odstęp pomiędzy legarami
50 60 80 100 120 150

 

 

 

 

 

 

 

 

Szerokość deski tarasowej w cm

...................................................................................................................

 

 

grubość deski tarasowej

..................................................

10 3 3,2 3,7 4,2 4,6 5,1
12 2,7 3 3,4 3,8 4,2 4,7
14 2,5 2,7 3,2 3,5 3,9 4,3
16 2,3 2,6 3 3,3 3,6 4
18 2,2 2,4 2,8 3,1 3,4 3,8
20 2,1 2,1 2,6 3 3,2 3,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praktyczne porady przy montażu deski tarasowej:
- odległość między deskami to 5-10 mm
- odległość wkrętu od krawędzi deski 5-7 cm
- długość wkrętu dwukrotnie dłuższa od grubości deski
- konieczność zastosowania podkładek izolujących legary od podłoża
- wilgotność drewna powinna wynosić ok. 25-30%
- stosunek szerokości do grubości deski powinien wynosić od 1:3 do 1:6

Poniżej przykładowe gatunki drewna na tarasy drewniane:

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax