Lakierowanie

Lakierowanie jest następnym etapem prac, które wykonujemy po cyklinowaniu. W pierwszej kolejności nanosimy lakier podkładowy, a następnie dwie lub trzy warstwy lakieru nawierzchniowego. Podłoga drewniana musi być sucha i odpylona, wolna od zanieczyszczeń (np. silikonu, który może spowodować tzw. „zarazę silikonową”). Głównym zadaniem lakieru jest ochrona parkietu, deski przed wpływem warunków zewnętrznych. Drewno jako materiał higroskopijny przyjmuje i oddaje wilgoć z powietrza, dlatego też przed wybraniem lakieru warto zwrócić uwagę na zjawisko adsorpcji i desorpcji- czyli przyjmowanie i oddawanie wilgoci z powietrza.

Lakier nakładamy wałkiem, pędzlem, szczotką do lakieru lub blachą. Należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta lakieru co do czasu schnięcia i aplikacji. Prawidłowa ilość lakieru (podkładowy i nawierzchniowy) to ok.300-350 mg/m2. Lakierowanie podłogi jest czynnością wymagającą dużej wprawy i doświadczenia. Nieumiejętne polakierowanie niweczy cały cały urok podłogi drewnianej.

Podstawowe rodzaje lakierów:
-podkładowe wodne i rozpuszczalnikowe
-jednoskładnikowe i dwuskładnikowe (do trudnych gatunków drewna np. palisander)
-rozpuszczalnikowe (syntetyczne, poliuretanowe) powodują przyciemnienie drewna po polakierowaniu
-poliuretanowe (wodne jedno i dwuskładnikowe) zachowujące kolor drewna, o bardzo dużej odporności na ścieranie
-lakiery poliuretanowe- akrylowe


Lakiery wodorozcieńczalne powodują średnie tłumienie przyjmowania wilgoci z powietrza, związana z tym jest wydłużona reakcja podłogi drewnianej na zmiany klimatyczne, natomiast lakiery rozpuszczalnikowe(syntetyczne) powodują duże tłumienie przyjmowania wilgoci z otoczenia, co powoduje bardzo powolną reakcję posadzki drewnianej na występujące zmiany wilgotności pomieszczenia. Powyższe właściwości skutkują krótszym lub dłuższym czasem reakcji podłogi drewnianym, a chodzi konkretnie o jej szczelinowanie w okresie zimowym/grzewczym i po jego zakończeniu. 

BUDOMAX S.C.
Jarosław Antonowicz

 

Telefony:

 +48 605 330 318


e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zeskanuj wizytówkę:

strona firmowa budomax