Lakierowanie
Lakierowanie jest następnym etapem prac, które wykonujemy po cyklinowaniu. W pierwszej kolejności nanosimy lakier podkładowy, a następnie dwie lub trzy warstwy lakieru nawierzchniowego. Podłoga drewniana musi być sucha i odpylona, wolna od zanieczyszczeń (np. silikonu, który może spowodować tzw. „zarazę silikonową”). Głównym zadaniem lakieru jest ochrona parkietu, deski przed wpływem warunków zewnętrznych. Drewno jako materiał higroskopijny przyjmuje i oddaje wilgoć z powietrza, dlatego też przed wybraniem lakieru warto zwrócić uwagę na zjawisko adsorpcji i desorpcji- czyli przyjmowanie i oddawanie wilgoci z powietrza.
Lakier nakładamy wałkiem, pędzlem, szczotką do lakieru lub blachą. Należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta lakieru co do czasu schnięcia i aplikacji. Prawidłowa ilość lakieru (podkładowy i nawierzchniowy) to ok.300-350 mg/m2. Lakierowanie podłogi jest czynnością wymagającą dużej wprawy i doświadczenia. Nieumiejętne polakierowanie niweczy cały cały urok podłogi drewnianej.
Podstawowe rodzaje lakierów:
-podkładowe wodne i rozpuszczalnikowe
-jednoskładnikowe i dwuskładnikowe (do trudnych gatunków drewna np. palisander)
-rozpuszczalnikowe (syntetyczne, poliuretanowe) powodują przyciemnienie drewna po polakierowaniu
-poliuretanowe (wodne jedno i dwuskładnikowe) zachowujące kolor drewna, o bardzo dużej odporności na ścieranie
-lakiery poliuretanowe- akrylowe
Lakiery wodorozcieńczalne powodują średnie tłumienie przyjmowania wilgoci z powietrza, związana z tym jest wydłużona reakcja podłogi drewnianej na zmiany klimatyczne, natomiast lakiery rozpuszczalnikowe(syntetyczne) powodują duże tłumienie przyjmowania wilgoci z otoczenia, co powoduje bardzo powolną reakcję posadzki drewnianej na występujące zmiany wilgotności pomieszczenia. Powyższe właściwości skutkują krótszym lub dłuższym czasem reakcji podłogi drewnianym, a chodzi konkretnie o jej szczelinowanie w okresie zimowym/grzewczym i po jego zakończeniu.
Wszystko o lakierach, mity i fakty
To lakier do drewna w dużej mierze decyduje o wyglądzie podłogi z drewna. Polakierowanie parkietu, mozaiki czy desek podłogowych jest ich zabezpieczeniem przed skutkami eksploatacji. Lakier wodny czy "chemiczny" oraz czy cyklinować, to pytania, które nurtują wszystkich sposobiących się do renowacji swojej podłogi. Wybierając lakier, który będzie w odpowiednim stopniu chronił naszą podłogę i jednocześnie nada jej satysfakcjonujący nas wygląd jest trudnym zadaniem.
1. Lakier rozpuszczalnikowy czy lakier wodny?
Według powszechnej opinii, lakiery wodne są "słabsze" od rozpuszczalnikowych. Jest to nieprawda, która wynika w dużej mierze z naszych wcześniejszych doświadczeń. We wczesnej fazie wprowadzania lakierów wodnych na rynek, wiele z nich miała rzeczywiście zdecydowanie słabsze parametry od tzw. śmierdziuchów, były to lakiery z reguły jednoskładnikowe i niedopracowane. Obecnie lakiery wodne nie ustępują właściwościami od lakierów chemicznych, a wręcz je przewyższają. Lakiery wodne, a w szczególności dwuskładnikowe doskonale chronią podłogi drewniane, a dodatkowo podłogi nie żółkną przez bardzo długi okres czasu, w przeciwieństwie do lakierów chemicznych.